avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate supreme.house

Activitate supreme.house

Discuție platitor de tva
care este limita maxima pe 2012 pentru a deveni platitor de tva ? cumva 65000 de euro echiv 220.000 lei?
buna ziua, ma poate ajuta cineva sa actualizez o suma de bani cu indicele de inflatie? cum se face?
Răspuns la discuția cim
si cum se poate face dovada refuzului daca totul este verbal? prin interogatoriu sub juramnat in fata instantei?
Discuție cim
buna ziua, am o intrebare legata de CIM, atunci cand am facut angajari, am sustinut interviul in urma caruia am selectat anumite persoane care corespundeau profilului, in baza unui nr limitat de acte adica copie dupa C.I., adeverinta de la medic, adev. de calificare i-am anuntat la ITM, ulterior li s-a intocmit contractul de munca pe care au refuzat in mod repetat sa-l semneze, desi continea tot ce li s-a prezentat la interviu. A fost dat afara pentru indisciplina si refuz, iar acum spune ca intenteaza proces ca nu i-am dat contractul de munca si are dovada transmiterea la ITM. ce se poate face in acest caz? cand el este cel care a refuzat iar eu mi-am facut datoria de a transmite la ITM cu o zi inainte de a incepe activitatea, evitand astfel o amenda in caz de control
buna ziua, am inchis din greseala la itm pe revisal 4 contracte,adica am selectat gresit luna cu care inceteaza, cum fac sa modific luna sau anulez incetarea, transmit si apoi fac incetarea cum trebuie si transmit din nou ? are ceva?este corect sau cum tr sa procedez?
Discuție incetare cim
buna seara, am o societate, datorita lipsei de comenzi si a situatiei financiare precare cu care se confrunta firma, am incetat contractele de munca la salariati fara a-i instiinta. Legal pot sa faca ceva angajatii? sau care este solutia si cum pot indrepta fara a avea de suferit firma? multumesc
Răspuns la discuția contract de novatie
si unde trebuie sa merg sa fac radierea ipotecii?
Buna seara, inainte de a pune intrebarea as dori sa prezint cat de cat problema: am cumparat de la ... o masina la care am platit avans de 7000 ron si am pus si apartamentul gaj. dupa 2ani am facut un contract de novatie cu o societate in care am trecut masina in patrimoniul firmei. in acel contract de novatie nu este specificat nimic referitor la ipoteca, aceasta societate nu a mai platit ratele, nu se mai poate da de ei, iar un reprezentat de la tbi a venit la mine si mi-a spus ca in momentul in care s-a facut contractul de novatie ipoteca a cazut, firma neavand nevoie de ipoteca. intrebarea este daca asa este ca atunci cand faci un contract de novatie cu o societate ipoteca nu mai este valabila? daca este asa cum fac sa scot de sub ipoteca apartamentul?
buna ziua, am sa prezint pe scurt problema mea: lucrez la o firma de contabilitate de 1 an si 7 luni, de 3 luni nu mi-am primit salariile, am acceptat motivele pe care ni le-a invocat si anume ca nu a incasat de la clienti, in luna iunie am tot insistat prin rugaminti si diverse motive sa-mi dea banii a spus ca vine la birou si mi-i aduce, lucru care nu s-a intamplat, iar in ultima lsaptamana din iunie nu a mai raspuns la telefon si nici nu a venit la birou. s-a prezentat pe 1iulie la birou dimineata si mi-a spus mie si colegei mele ca are o problema si ca nu poate sa ne dea banii si ca sa nu sa stranga si mai multi bani a decis sa ne bage in concediu fara plata pe luna iulie fara a-si achita datoriile fata de noi; eu am insistat si am spus ca nu este problema cu CFS dar sa ne dea banii ca ne tr si noua, la care a spus: ce nu intelegi ma fata nu auzi ca nu am si hai iesiti ca trebuie sa plec, ma grabesc. eu am tot insistat si nimic. mai tarziu adica seara pe la ora 22 m-a sunat cineva, nu am auzit dar am sunat a doua zi dimineata si am constatat ca era de la politie , adica sefa mea mi-a facut plangere la politie ca am insistat sa-mi dea banii. mentionez ca in ultima saptamana din iunie a recrutat personal; si inca o mentiune are foarte multe relatii, ca atare cand m-am dus la politie nu era nici o plangere scrisa nimeni nu auzise de mine, dar acel politist cotocea chiar lucra acolo dar era in concediu. acum dupa o luna imi trimite prin mandat postal 540 lei, bani pe care nu i-am primit, din 3 salarii care sunt mai mari decat este specificat in contractul de munca si 2 concedii de odihna neefectuate, prejudicii aduse fara drept la salariu compensatoriu sau idemnizatie de somaj, adica 4 luni fara nici un ban si totul e ok acum cu 540 lei. eu am depus plangere la tribunal si reclamatie la itm. as dori sa-mi spuneti parerea dvs si ce si cum ar trebui sa procedez
Răspuns la discuția litigiu de munca
da am contract de munca din martie 2010 si pana in prezent