avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

buna ziua, pe scurt am sa detaliez problema mea: lucrez la o firma de contabilitate cu sediul in Bucuresti, dar punct de lucru nedeclarat in Craiova, problema este ca eu si inca o colega nu ne-am primit salariile pe 3 luni, am insistat sa ni se dea banii, dar ni se spunea ca nu a incasat de la clienti, ceea ce nu este adevarat deoarece am vorbit cu o parte din ei si au spus ca sunt la zi, lucrul cel mai grav este ca in ultima saptamana din iunie nu ni s-a mai raspuns la telefon si la mesajele trimise pana pe data de 1iulie cand s-a prezentat la birou si a spus "fetelor am o problema mare nu pot sa va platesc si o sa va bag in concediu fara plata" i-am spus ca nu asta este problema si ca doresc sa-mi dea salariile ca am nevoie de ei a spus ce nu intelegi nu am bani si nu stiu cand am, cand incasez, problema este ca a incasat de la majoritatea si pana astazi nu ne-a contactat.
Ce pot face si cum imi pot recupera salariile si banii pe concediul de odihna neefectuat, mentionez ca in acest timp in care nu a venit la birou a recrutat o noua forta de munca pe care a instruit-o, un lucru este sigur ca ne-a inlocuit.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:19, 11 Iulie 2011
Dar dvs.nu aveti un contract individual de munca incheiat cu aceasta firma?
da am contract de munca din martie 2010 si pana in prezent
Pentru a va recupera drepturile banesti trebuie sa actionati firma in instanta; inainte de a deschide actiunea puteti face si o plangere la ITM, insa asta nu garanteaza ca veti primi banii.
supreme.house a scris:

da am contract de munca din martie 2010 si pana in prezent


Si atunci cum putea sa va ''inlocuiasca'',fara ca dvs.sa aveti cunostinta despre aceasta?
Ultima modificare: Duminică, 10 Iulie 2011
andymaurul, utilizator
supreme.house a scris:

buna ziua, pe scurt am sa detaliez problema mea: lucrez la o firma de contabilitate cu sediul in Bucuresti, dar punct de lucru nedeclarat in Craiova, problema este ca eu si inca o colega nu ne-am primit salariile pe 3 luni, am insistat sa ni se dea banii, dar ni se spunea ca nu a incasat de la clienti, ceea ce nu este adevarat deoarece am vorbit cu o parte din ei si au spus ca sunt la zi, lucrul cel mai grav este ca in ultima saptamana din iunie nu ni s-a mai raspuns la telefon si la mesajele trimise pana pe data de 1iulie cand s-a prezentat la birou si a spus "fetelor am o problema mare nu pot sa va platesc si o sa va bag in concediu fara plata" i-am spus ca nu asta este problema si ca doresc sa-mi dea salariile ca am nevoie de ei a spus ce nu intelegi nu am bani si nu stiu cand am, cand incasez, problema este ca a incasat de la majoritatea si pana astazi nu ne-a contactat.
Ce pot face si cum imi pot recupera salariile si banii pe concediul de odihna neefectuat, mentionez ca in acest timp in care nu a venit la birou a recrutat o noua forta de munca pe care a instruit-o, un lucru este sigur ca ne-a inlocuit.


In acest caz, depuneti o sesizare la ITM si/sau Inspectia Muncii ... de asemenea, concomitent cu aceasta sesizare puteti promova si un litigiu de munca. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza domiciliati si este scutitat de plata taxelor de timbru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu de munca supreme.house supreme.house buna ziua, am sa prezint pe scurt problema mea: lucrez la o firma de contabilitate de 1 an si 7 luni, de 3 luni nu mi-am primit salariile, am acceptat motivele ... (vezi toată discuția)
Angajatorul nu vrea sa-mi plateasca salariul Aln_andreea Aln_andreea Buna ziua, Am si eu nevoie de un sfat urgent. Incepand cu data de 15.04.2009 lucrez la un broker de asigurari, functia asistenta/secretara. Sediul central al ... (vezi toată discuția)
Angajatorul nu imi inapoiaza cartea de munca! radaghin radaghin Daca fostul angajator nu vrea sa-mi inapoieze cartea de munca pe diferite motive ce ar trebui sa fac? Am muncit pt o firma cu sediul in Bucuresti cu un oficiu ... (vezi toată discuția)