Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

buna ziua, pe scurt am sa detaliez problema mea: lucrez la o firma de contabilitate cu sediul in Bucuresti, dar punct de lucru nedeclarat in Craiova, problema este ca eu si inca o colega nu ne-am primit salariile pe 3 luni, am insistat sa ni se dea banii, dar ni se spunea ca nu a incasat de la clienti, ceea ce nu este adevarat deoarece am vorbit cu o parte din ei si au spus ca sunt la zi, lucrul cel mai grav este ca in ultima saptamana din iunie nu ni s-a mai raspuns la telefon si la mesajele trimise pana pe data de 1iulie cand s-a prezentat la birou si a spus "fetelor am o problema mare nu pot sa va platesc si o sa va bag in concediu fara plata" i-am spus ca nu asta este problema si ca doresc sa-mi dea salariile ca am nevoie de ei a spus ce nu intelegi nu am bani si nu stiu cand am, cand incasez, problema este ca a incasat de la majoritatea si pana astazi nu ne-a contactat.
Ce pot face si cum imi pot recupera salariile si banii pe concediul de odihna neefectuat, mentionez ca in acest timp in care nu a venit la birou a recrutat o noua forta de munca pe care a instruit-o, un lucru este sigur ca ne-a inlocuit.
Dar dvs.nu aveti un contract individual de munca incheiat cu aceasta firma?
da am contract de munca din martie 2010 si pana in prezent
Pentru a va recupera drepturile banesti trebuie sa actionati firma in instanta; inainte de a deschide actiunea puteti face si o plangere la ITM, insa asta nu garanteaza ca veti primi banii.
supreme.house a scris:

da am contract de munca din martie 2010 si pana in prezent

Si atunci cum putea sa va ''inlocuiasca'',fara ca dvs.sa aveti cunostinta despre aceasta?
andymaurul, utilizator
supreme.house a scris:

buna ziua, pe scurt am sa detaliez problema mea: lucrez la o firma de contabilitate cu sediul in Bucuresti, dar punct de lucru nedeclarat in Craiova, problema este ca eu si inca o colega nu ne-am primit salariile pe 3 luni, am insistat sa ni se dea banii, dar ni se spunea ca nu a incasat de la clienti, ceea ce nu este adevarat deoarece am vorbit cu o parte din ei si au spus ca sunt la zi, lucrul cel mai grav este ca in ultima saptamana din iunie nu ni s-a mai raspuns la telefon si la mesajele trimise pana pe data de 1iulie cand s-a prezentat la birou si a spus "fetelor am o problema mare nu pot sa va platesc si o sa va bag in concediu fara plata" i-am spus ca nu asta este problema si ca doresc sa-mi dea salariile ca am nevoie de ei a spus ce nu intelegi nu am bani si nu stiu cand am, cand incasez, problema este ca a incasat de la majoritatea si pana astazi nu ne-a contactat.
Ce pot face si cum imi pot recupera salariile si banii pe concediul de odihna neefectuat, mentionez ca in acest timp in care nu a venit la birou a recrutat o noua forta de munca pe care a instruit-o, un lucru este sigur ca ne-a inlocuit.

In acest caz, depuneti o sesizare la ITM si/sau Inspectia Muncii ... de asemenea, concomitent cu aceasta sesizare puteti promova si un litigiu de munca. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza domiciliati si este scutitat de plata taxelor de timbru.