avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate emiliapana

Activitate emiliapana

Răspuns la discuția Restructurarea postului
Va multumesc. Mi-e teama ca HR va semna acea decizie fara sa aiba atributii - cum as putea verifica ca HR are atributii sa o semneze?
Răspuns la discuția Restructurarea postului
Cine are dreptul sa semneze aceasta decizie de desfiintare? mi s-a spus ca HR dar nu sunt convinsa. Ce alte doc ar trebui sa primesc pe langa aceasta decizie?
Răspuns la discuția Restructurarea postului
Inteleg, si va multumesc pt raspuns. Asa cum am intuit, este mai degraba o presiune din partea firmei, probabil nu tocmai legala, spre a ma face sa accept o alta pozitie.
Pot face ceva spre a ma apara in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Restructurarea postului
Prin emiterea unei instiintari va referiti la un document scris, da? Nu la discutia verbala avuta?

Daca nu primesc acest document scris si mi se da doar decizia de desfiintare a postului, o pot ataca in instanta sau ce pot face?
Buna ziua,

Mi s-a comunicat telefonic ca postul meu va fi restructurat si mi s-a dat oferit, iarasi verbal, alternativa unui alt post in companie, dar pe un nivel ierarhic inferior si pierzand un bonus lunar existent in prima echipa unde lucrez acum.
Modalitatea propusa de companie este transfer intern - consider a se face la cererea mea in lipsa altor documente.

Am cerut o hartie/dovada a celor comunicate dar nu mi s-a dat, spunandu-mi-se ca se poate emite doar la final - cand nu voi mai avea optiunea de a merge in noua echipa.

Ce se poate face in aceasta situatie?
Buna ziua,

Un copil major poate cere decaderea din drepturile parintesti pentru parintele sau, pe motiv de abandon agravat?

Copilul nu-l cunoaste, nu l-a vazut niciodata, mama a sunat incercand sa-l contacteze pe tata dar a refuzat sa vada copilul.
Nu am inregistrarea telefonului totusi.
Răspuns la discuția Testament/Situatie familiala
Totusi, se poate face un contract de vanzare cumparare care sa devina valabil la decesul meu? Nici in rude nu mai pot avea 100% incerdere - daca eu vand acum si de fapt urmeaza sa mai traiesc inca 10 ani, ce fac?
Buna ziua,

am fost la un supermarket unde am achitat bonul cu cash, dar am oferit si un cupon ambalaj in valoare de 5 bani, de la sticla de suc pe care o returnasem.
Casiera s-a rastit la mine, a spus ca mai bine pune ea 5 bani din buzunar decat sa se incurce cu cuponul meu ca ce-i asta.
I-am cerut explicatii, n-am obtinut nimic.
Am reclamat la agentul comercial, care sustine ca e o neintelegere si nu a acceptat sa-mi dea inregistrarea video.

Vreau sa merg mai departe cu o reclamatie la politie/actiune in instanta spre a fi luate masuri disciplinare contra angajatei si supermarketului.
Nu o fac pentru mine, ci pentru miile de oameni din Ro care in situatia mea s-ar fi rusinat si n-ar fi stiut ce sa faca, cum sa procedeze.

Eu consider ca e un caz de discriminare a mea ca si client.

Ce articole de lege pot fi invocate? Ce actiuni legale pot face?
Buna ziua,

Cumpar produse de pe ebay de cativa ani. IN general nu au fost probleme. De vreo 2 luni insa nu am mai primit absolut niciun colet. Toate au fost pierdute.

La ultimul am avut tracking number - numar de urmarire internationala. Am urmarit coletul pe site-ul postei, si am aflat cu stupoare ca in acte era trecut ca si predat la destinatar inca de acum 2 zile.
Nu am primit absolut nimic.

Din ce inteleg eu, ca si ne-jurist, este vorba de un caz de fals in acte publice - cineva a trecut in mod voit fals coletul ca si livrat si furt - in ultima instanta cineva din serviciul Postei a luat acest colet acasa.

Am reclamat la Posta si la ANPC. Insa lucrurile se misca prea greu si nu se va lua nicio masura.

Ma pot duce la circa de politie de care apartin spre a face o plangere penala pentru furt?

Am sanse de solutionare pozitiva - mai exact, eu cum pot dovedi ca pachetul a fost intr-adevar nelivrat?

Oare factorul postal nu poate spune ca l-a lasat in cutia de scrisori si de acolo a fost sustras de catre vecini?

Multumesc.
Răspuns la discuția Testament/Situatie familiala
Gi-Jane, multumesc pentru raspunsuri. Din pacate am motive personale care ma determina sa ma interesez de acest lucru.
De altfel, niciodata nu e prea devreme sa-ti pui ordine in viata.

Insist totusi pe ultima intrebare: in afara de testament, exista vreo alta cale juridica de aparare aici? Contract de vanzare cumparare pentru bunurile importante, recunoasterea unei datorii catre o terta parte?
Trebuie sa existe ceva.