avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_clau

Activitate mihaela_clau

Sora mea e stabilita de 6 luni in Italia. Are nevoie de adeverinta sau card de sanatate emis de CNAS din Romania. Am sunat la sucursala judeteana si am dat peste o functionara prea zeloasa sau prea plictisita,cred eu! Desii i-am explicat ca am procura din partea surorii mele prin care ma mandateaza sa-i reprezint interesele in fata oricaror persoane fizice sau juridice,inclusiv organe ale administratiei de stat si ma numeste administratorul general al drepturilor si intereselor ei, aceea functionara o tine pe a ei:- Doar personal se ridica acest act!!! Este adevarat??? Pentru ca sora mea are nevoie urgenta de el si nu poate venii acum din Italia!!! Iar eu nu vad unde e piedica daca eu detin procura de la ea,i-am facut apostila cu aceea procura cum nu pot ridica un act de care ea are nevoie pentru inscrierea in sistemul medical din Italia??? Va rog mult sa-mi dati un sfat!! ce pot face in situatia asta atita timp cit ea nu poate venii acum in Romania??? va multumesc!!!
Răspuns la discuția am dreptul la aer ?
@mister_q ...... nu sint avocat si nu iau apararea acestora! dar daca urmariti raspunsurile lor in acest forum,ve-ti vedea ca sint OAMENI AVOCATI{ exp.Awalentina,Avill, Romascanu,U.b.i.c., Kyandra} care chiar dau sfaturi foarte bune! Referitor la fraza,, nu pot sa mai fumez in propria casa...." eu o consider ca un umor englezesc,ceva de descretit fruntile..nicidecum ca acest av care a raspuns este incompetent! Au incercat sa va explice mai cu umor ca in justitie in afara de pierderea banilor ..nu rezolvati nimic!!! Bravo lor pentru asta,ar trebui sa apreciati acest lucru nu sa criticati!! Ar fii fost mai bine daca va promitea marea cu sarea???? Asta e convieturirea la Bloc!!!#-oNu conteaza cine de citi ani sta! Proprietar e si unul si celelal!t Imi permit sa va dau o idee:- Nu aer conditionat,nu purificator de aer.......vindeti si mutati-va la casa!!=D>
Răspuns la discuția Adeverinta de asigurat
multumesc Arel pentru promtitudine! Dar cineva imi spunea ca aceasta adeverinta se elibereaza numai in cazul in care sora apare ca platitor de CAS. Ori ea nu mai lucreaza din Dec 2010 deci nu mai plateste nici CAS. Vreau sa stiu sigur sa nu ma trezesc ca merg dupa adeverinta si mi se cere nu stiu citi bani! De asta am expus situatia asa cum este,pentru a stii ce am de facut!!! Iti multumesc mult pentru sfat si astept sa ma luminezi daca trebuie sa ma prezint cu bani la CAS sau avind in vedere ca sora mea a lucrat pina a plecat imi poate CAS-ul elibera adeverinta fara a mai da niste bani??? Multumesc!
:vishenka:
Sora mea a lucrat pina in decembrie 2010 in Romania. Vechimea ei la ultimul loc de munca fiind de 11 ani. S-a mutat in Italia si acolo ii cere pentru a fii luata in evidenta medicala, se cere adeverinta de asigurat sau ceva de genul asta, pentru ca fara asta nu poate fii inscrisa in Italia,nici ea si nici copilul ei in virsta de 6 ani care acum merge la gradinita acolo. Deci minorul merge la gradinita,este incris sa inceapa clasa 1 in sptembrie. va rog sa ma ajutati cu un sfat,cum pot obtine aceasta adeverinta de asigurat,daca ea nu mai lucreaza din 3-12-2010, si cine imi poate elibera acest act pentru ca ei sa fie luati in evidenta de statul Italian? Va multumesc
Multumesc! Dar noi paritii am fi interesati sa se faca odata dreptate,sa nu mai stam prin tribunal! deja prin ancheta judiciara si rezolutia procurorului s-a dovadit ca cel putin unul din inscrisurile reclamantului cu care pretindea ca a cumparat un imobil este un fals.Am putea spera ca instanta civila vazind rezolutia sa dispuna punerea partilor in situatia anterioara???Si daca noi,piritii depunem rezolutia procurorului si cel impotriva caruia s-a inceput urmarirea penala nu se prezinta, cam ce ar trebui sa facem??? Noi am vrea sa se termine acest proces,si cred ca rezolutia ne da dreptate!Multumesc frumos
Paritii intr-un dosar civil avind ca obiect actiune in constatare se inscriu in fals impotriva reclamantului,fac plingere penala,se deschide dosar penal. Acum rezolutia procurorului spune asa:- dispune inceperea urmaririi penale impotriva numitului.....deoarece din cele 2 inscrisuri sub semnatura privata prezentate in instanta ancheta tehnico-judiciara constata ca chitanta datata...nu poarta semnatura vinzatorului. Constata ca ambele chitante au fost scrise de numitul......caruia ii profita folosirea acestor inscrisuri. Se deschide un nou dosar penal pentru 290 cp.
aceasta rezolutie a fost trimisa si la judecatorie unde se emisese citatie pentru perimarea dosar civil{nelucrat 1 an dar nu din vina partilor} ci in asteptarea rezolutiei. Pe 3 Iunie e termen la judecatorie. E necesar pentru pariti sa scoata certificat de grefa de la Parchet pentru mentinerea suspendarii sau acest lucru ar trebui sa-l faca cel care a primit inceperea urmaririi penale???Va rog sa incercati sa ma lamuriti ce se poate intimpla la acest prim termen de judecata dupa suspendare de 1an si 4luni?? Va multumesc mult si va doresc o zi buna in continuare!!!