avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters209534

Activitate ContSters209534

As dori ca atunci cand va fi nevoie sa ma internez in spital sa am reducere la factura de ex., sa am reducere de pret la medicamente, etc. Un exemplu ar fi conducatorii auto care nu au avut evenimente rutiere, accidente sau mai stiu eu ce, ei sunt avantajati la incheierea politei. Asta mi se pare normal.
Am o intrebare vis-a-vis de existenta, sau nu, a unor avantaje pe care ar trebui sa le aiba persoanele care nu abuzeaza de sistemul medical. In anul 1987 m-am internat ultima data in spital, mi-am luat la revedere de la apendice. Nu merg pe la cabinetele medicale ca nu am motive, la farmacie mai merg dar cam de 4 ori pe an si atunci doar ca sa-mi cumpar un antinevralgic, nu sunt bolnava datorita faptului ca am grija de mine si de alimentatia mea, intr-un cuvant nu stresez doctorii cu prezenta mea. Am facut un simplu calcul din care a reiesit ca merita sa investesc in prevenire decat in tratare, ca merita sa mananc si sa traiesc sanatos decat sa ajung la discretia doctorilor si sa ma imbuib cu medicamente cu denumiri care mai de care mai greu de pronuntat. Evident, ma refer strict la ceea ce pot sa tin sub control, alimentatie si stil de viata. In rest, Dumnezeu cu mila, daca o fi sa ma imbolnavesc, independent de ceea ce am facut pana atunci pentru a preveni asta, ma voi orienta pe parcurs. Dar, daca statul nu a cheltuit si nu cheltuie ca mine aproape deloc, eu de ce nu as ceva de castigat de aici? Toate legile ne exclud in mod obsesiv pe noi cei sanatosi. De ce?
Eu am scris ca dosarul s-a stins astazi iar dv. imi spuneti ca sunt delasatoare.
Cu riscul de a-i plicitisi pe cei care citesc ceea ce se posteaza pe forum fac un copy/paste cu ceea ce dv. ati fi aflat daca ati fi citit postarea la care fac trimitere care include si un update recent si afisez link-ul.
www.avocatnet.ro/content/for... .
Aici sunt si link-ul si doleantele mele. Dosarul l-am citit, termen de stingere 28.06.2017.
Asa ca va rog sa ma scuzati dar tin sa va anunt ca sunt oricum dar nu delasatoare. Precizez ca am primit raspunsuri in cadrul celor doua postari si in spatiul public si in privat, in consecinta am trecut la faza actuala.
1) Subiect: Avocatul ma ignora cu desavarsire

Buna ziua, am angajat o d-na avocat ca sa deschida un proces civil in luna septembrie 2016 in numele meu. Am platit tot ceea ce mi-a cerut drept cheltuieli diverse fara sa primesc chitante, facturi, etc. Nu stiu nici pana in ziua de azi daca cineva poate pretinde avocatului sa-i elibereze chitante pt. sumele platite. Oricum nu asta e problema mea. Faptul ca de mai bine de o luna aceasta d-na avocat ma evita sistematic mai ales ca in fiecare luna trebuie sa-i trimit alte facturi si note care vor face parte din dosar ca dovezi. Ei bine aceasta doamna avocat Nu imi raspunde la apelurile telefonice, recent mi-a blocat numerele de telefon asa ca daca sun aud ocupat, sms-urile nu le citeste caci primesc raspuns ca mesajul nu a fost primit de catre recipient. Nu raspunde e-mailurilor, cred ca toate mesajele mele au ajuns in spam sau mai rau la gunoi. Am apelat la o ruda de-a dansei ca sa o sune si sa ii spuna ca vreau sa aflu ce se mai aude de cazul meu. A trimis diverse raspunsuri dupa cum urmeaza: 1) am fost la teatru si nu am auzit telefonul; 2) am pierdut telefonul; 3) pai cazul a intrat pe rol, o sa primeasca citatia acasa cand va fi cazul. Cu mine nu a luat legatura sub nici o forma, nu vrea sa vorbeasca cu mine iar eu stau si ma intreb ce rau am facut. I-am transmis acum o saptamana prin acea ruda ca din cauza comportamentului dansei neprofesional am sa merg la barou sa vad ce se poate face impotriva unui avocat indiferent fata de clientul sau. Ruda dansei a sarit imediat ca arsa, cum sa fac asa ceva, cum sa le patez numele si sa-l fac de ras, ca numele lor este cunoscut in oras, ca familia lor este una cu reputatie si respectata in oras, etc. Am raspuns ca daca are reputatie si respect trebuie sa se comporte ca atare. Eu ce ar trebui sa fac? Sa las totul balta, sa sufar eu si familia mea numai ca d-na avocat si familia ei sa nu-si piarda din stralucire? Asa cumrudsa dansei isi apara familia asa trebuie sa fac si eu. In concluzie, as dori sa mi se spuna daca acest comportament din partea unui avocat la care cineva apeleaza de nevoie, este unul normal. Macar sa stiu si sa-mi iau gandul ca voi rezolva vreodata problema cu care ma confrunt. Nu mai am resurse sa caut alt avocat, cu atat mai putin cu cat nu cunosc altul si nici nu as sti la cine sa apelez. Macar ma linistesc si imi vad de viata, consider suma platita pana acum o pierdere si trec peste cu capul sus. Multumesc.

2)Avocatul ma ignora cu desavarsire.

Buna ziua,
revin in cadrul acestui topic ca sa nu deschid altul pe aceeasi tema. Avocatul meu este in continuare ireperabil. Insa am cautat pe un site care ofera detalii despre dosarele pe rol la judecatoria orasului si nu mica mi-a fost mirarea sa gasesc aceste date care ma privesc personal. Va rog frumos, spuneti-mi ce intelegeti dv. din acest text si daca reiese ca dosarul a fost depus in luna aprilie a.c sau in septembrie asa cum sustinea avocatul atunci cand inca vorbea cu mine si ce inseamna acea solutie. Precizez ca habar nu am avut ca a fost programata o sedinta publica in data 10 mai. Va rog lamuriti-ma ce inseamna toate acestea, eu nu inteleg deloc ce se intampla.
Va multumesc frumos.

Info dosar suna asa:

Stadiu procesual: Fond
Materie: Civil
Obiectul dosarului: obligaţie de a face
Data inregistrarii dosarului: 2017-04-06
Data ultimei modificari: 2017-05-22
Sedinte de judecata:
1. Data: 2017-05-10 Ora: 09:00
Complet: (...)
Solutie: Anulează cererea Pronuntata in data de 2017-05-10
Solutia pe scurt: Admite excepţia anulării cererii de chemare în judecată, invocată din oficiu. Anulează cererea de chemare în judecată formulată
de reclamanta (...), în contradictoriu cu parata (...). Cu cerere de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare, care se va depune la
Judecătoria (...) . Pronunţată în şedinţa publică din data de 10.05.2017.
Tip solutie
Am postat in urma cu cateva saptamani doleanta cu titlul " avocatul ma ignora cu desavarsire". Revin de data aceasta cu intrebarea din titlu. Am intrat in posesia dovezilor care confirma ca avocatul ( este de fapt avocata ) nu si-a facut datoria. Citez mai jos ceea ce a declarat domnul Calin Zamfirescu, presedintele Uniunii Nationale a Barourilor din Romania in data de 27.01.2005 in cadrul unei anchete realizate de catre Jurnalul National.
Domnul Calin Zamfirescu spune printre altele ( ma rezum la cazul meu fara sa ma invart dupa cires ).
"Potrivit Codului Deontologic al Avocatilor din Uniunea Europeana la care, in cazul integrarii, va trebui sa adere si barourile din Romania, avocatul are o serie de obligatii fata de client, care, in cazul in care nu sunt respectate, duc la sanctiuni.
Astfel, avocatul trebuie sa respecte secretul oricarei informatii confidentiale de care ia cunostinta in cadrul activitatii sale profesionale. Avocatul isi sfatuieste si isi apara clientul cu promptitudine, in mod constiincios si cu diligenta.
Aceleasi reglementari sunt prevazute si in statutul profesiei de avocat din Romania.
La art. 115 si 116 se prevede ca avocatul sa depuna toata diligenta pentru apararea libertatilor, drepturilor si intereselor legitime ale clientului si ca este dator sa isi sfatuiasca clientul cu promptitudine, corect si cu diligenta.
Prin art. 124 al aceluiasi statut, avocatul este obligat sa se asigure de raspundere profesionala.
Prin raspundere profesionala se intelege acoperirea daunelor efective suferite de client si rezultate din exercitarea profesiei cu nerespectarea prevederilor Legii, ale statutului si altor reguli deontologice.
Si Codul Deontologic al Avocatilor din Uniunea Europeana prevede obligativitatea avocatilor de a avea o asigurare permanenta pentru raspunderea sa profesionala, in limite rezonabile, tinand cont de natura si de amploarea riscurilor pe care si le asuma prin exercitarea activitatii sale".
Am incheiat citatul.
Acestea fiind spuse, am inteles ( mama mea spune ca am o minte brici ) ca avocatul meu a facut tot ce i-a stat in putinta sa dea cu meseria de avocat de pamant si sa o manjeasca. Asta in conditiile in care avocatii fac parte din primele trei categorii cele mai injurate la noi si auirea. Am facut eu o statistica, prin mijloacele care mi-au stat la dispozitie.
Am trecut la nivelul urmator si am depus o sesizare impotriva avocatului la Baroul din oras. Buuun! Dupa ce am avut o intalnire cam neplacuta cu cel care s-a prezentat a fi mediatorul cazului, am ramas cu impresia ca este partinitor ( de partea avocatei bineinteles ) si ca dansul ar fi unul dintre motivele pentru care a aparut zicala" un corb nu ii scoate ochii altui corb" sau cum se spune in popor incorect gramatical "corb la corb nu-si scoate ochii". Am la dispozitie dovezile incompetentei, indiferentei, dezinteresului avocatului in care mi-am pus toate sperantele. Am aflat ca dosarul se stinge astazi, sansele ca avocatul meu sa apara din senin si sa-si faca treaba sunt practic nule. Intrebarile mele sunt urmatoarele: imi este permis sa angajez un avocat ca sa dau in judecata avocatul incompetent? Cum va intra urmatorul avocatul la care apelez in posesia dosarului? Este avocatul incompetent obligat sa ma despagubeasca pentru timpul pretios pierdut? Il pot reclama si de frauda fiscala dat fiind faptul ca nu mi-a eliberat chitante pentru sumele platite? Regret faptul ca nu pot sa-i fac public numele, as fi acuzata de calomnie si stiu sigur ca nu am sanse sa castig in fata unei persoane care are sustinerea unei armate de avocati, la nevoie. Dar cel mai mult regret timpul pierdut. Timpul este factorul pe care nu il am la dispozitie, s-a dus pt. totdeauna. Este vorba de sase luni, perioada in care ma mintea frumos la telefon spunand ca a depus dosarul in luna septembrie 2016 ( a fost depus in aprilie 2017 ) si de inca doua luni pana in prezent. In ultimele trei luni am facut tot ce mi-a fost posibil ca sa evit sa ajung in acest " point of no return ". Multumesc.
Răspuns la discuția Cumparatorul doreste banii inapoi
Buna seara,
nu sunt o persoana avizata in domeniu insa imi permit sa va spun ca m-am aflat si eu in aceeasi situatie cu mult timp in urma. Am vandut masina unei persoane dintr-un judet indepartat iar dupa doua saptamani ma trezesc ca ma suna cu noapte-n cap intr-o duminica si imi spune ca vrea sa-mi dea masina inapoi pe motiv ca pleaca la munca in Germania. I-am spus sa ne intalnim a doua zi luni si sa vedem ce se poate face. Intre timp am sunat pe ici pe colo si am stiut ce am de facut. Ne-am intalnit si i-am spus ca sunt de acord dar cu conditia ca masina sa fie vazuta de catre un mecanic si daca nu prezinta defecte sa-mi plateasca pentru cele doua saptamani in care a condus masina asa cum ar fi platit daca ar fi inchiriat masina de la o firma de inchirieri auto. Altfel nu discutam ca nu sunt obligata sa o rascumpar, acest aspect nefiind prevazut ca act aditional la contractul de vanzare - cumparare. Omul a fost de acord, totul a mers ca uns, mi-a multumit si asta a fost. Acum, cantariti daca situatia dv. seamana cu a mea si actionati asa cum va dicteaza constiinta.
Răspuns la discuția Avocatul ma ignora cu desavarsire
Avocatul ma ignora cu desavarsire.

Buna ziua,
revin in cadrul acestui topic ca sa nu deschid altul pe aceeasi tema. Avocatul meu este in continuare ireperabil. Insa am cautat pe un site care ofera detalii despre dosarele pe rol la judecatoria orasului si nu mica mi-a fost mirarea sa gasesc aceste date care ma privesc personal. Va rog frumos, spuneti-mi ce intelegeti dv. din acest text si daca reiese ca dosarul a fost depus in luna aprilie a.c sau in septembrie asa cum sustinea avocatul atunci cand inca vorbea cu mine si ce inseamna acea solutie. Precizez ca habar nu am avut ca a fost programata o sedinta publica in data 10 mai. Va rog lamuriti-ma ce inseamna toate acestea, eu nu inteleg deloc ce se intampla.
Va multumesc frumos.

Info dosar suna asa:

Stadiu procesual: Fond
Materie: Civil
Obiectul dosarului: obligaţie de a face
Data inregistrarii dosarului: 2017-04-06
Data ultimei modificari: 2017-05-22
Sedinte de judecata:
1. Data: 2017-05-10 Ora: 09:00
Complet: (...)
Solutie: Anulează cererea Pronuntata in data de 2017-05-10
Solutia pe scurt: Admite excepţia anulării cererii de chemare în judecată, invocată din oficiu. Anulează cererea de chemare în judecată formulată
de reclamanta (...), în contradictoriu cu parata (...). Cu cerere de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare, care se va depune la
Judecătoria (...) . Pronunţată în şedinţa publică din data de 10.05.2017.
Tip solutie
Răspuns la discuția Avocatul ma ignora cu desavarsire
Buna ziua, nu stiam si nici nu mi s-a spus despre aceste detalii gen contract, chitante, etc. Va multumesc pentru atentia acordata problemei mele implicit pentru raspuns si sfat. Va urez succes in profesie si sa aveti o zi buna in continuare.
Buna ziua, am angajat o d-na avocat ca sa deschida un proces civil in luna septembrie 2016 in numele meu. Am platit tot ceea ce mi-a cerut drept cheltuieli diverse fara sa primesc chitante, facturi, etc. Nu stiu nici pana in ziua de azi daca cineva poate pretinde avocatului sa-i elibereze chitante pt. sumele platite. Oricum nu asta e problema mea. Faptul ca de mai bine de o luna aceasta d-na avocat ma evita sistematic mai ales ca in fiecare luna trebuie sa-i trimit alte facturi si note care vor face parte din dosar ca dovezi. Ei bine aceasta doamna avocat Nu imi raspunde la apelurile telefonice, recent mi-a blocat numerele de telefon asa ca daca sun aud ocupat, sms-urile nu le citeste caci primesc raspuns ca mesajul nu a fost primit de catre recipient. Nu raspunde e-mailurilor, cred ca toate mesajele mele au ajuns in spam sau mai rau la gunoi. Am apelat la o ruda de-a dansei ca sa o sune si sa ii spuna ca vreau sa aflu ce se mai aude de cazul meu. A trimis diverse raspunsuri dupa cum urmeaza: 1) am fost la teatru si nu am auzit telefonul; 2) am pierdut telefonul; 3) pai cazul a intrat pe rol, o sa primeasca citatia acasa cand va fi cazul. Cu mine nu a luat legatura sub nici o forma, nu vrea sa vorbeasca cu mine iar eu stau si ma intreb ce rau am facut. I-am transmis acum o saptamana prin acea ruda ca din cauza comportamentului dansei neprofesional am sa merg la barou sa vad ce se poate face impotriva unui avocat indiferent fata de clientul sau. Ruda dansei a sarit imediat ca arsa, cum sa fac asa ceva, cum sa le patez numele si sa-l fac de ras, ca numele lor este cunoscut in oras, ca familia lor este una cu reputatie si respectata in oras, etc. Am raspuns ca daca are reputatie si respect trebuie sa se comporte ca atare. Eu ce ar trebui sa fac? Sa las totul balta, sa sufar eu si familia mea numai ca d-na avocat si familia ei sa nu-si piarda din stralucire? Asa cumrudsa dansei isi apara familia asa trebuie sa fac si eu. In concluzie, as dori sa mi se spuna daca acest comportament din partea unui avocat la care cineva apeleaza de nevoie, este unul normal. Macar sa stiu si sa-mi iau gandul ca voi rezolva vreodata problema cu care ma confrunt. Nu mai am resurse sa caut alt avocat, cu atat mai putin cu cat nu cunosc altul si nici nu as sti la cine sa apelez. Macar ma linistesc si imi vad de viata, consider suma platita pana acum o pierdere si trec peste cu capul sus. Multumesc.
Buna seara, mersi pt. interventie.Nu ati venit cu ceva nou, tot ceea ce ati scris imi este cunoscut. Va multumesc, nici vorba sa minimalizez efortul dv. de a impartasi cu mine ceea ce stiti si cunoasteti. Ce se intampla in blocul in care locuiesc depaseste imaginatia oriarei persoane corecte, legale si de bun simt. Va rog sa ma credeti ca nu exista straduta, ocol cat de mic pe care sa nu le fi parcurs de sute de ori in incercarea mea de a rezolva situatia in care ma aflu. Oricum, voiam o parere legata de subiect. Privitor la preocuparea me de a face ca cineva in masura sa gaseasca o rezolvare, cu regret va anunt ca nu voi renunta la ea. Este dreptul meu sa fac ceea ce cred de cuviinta fara sa incalc legea. Oamenii fac legile si tot asa ei le pot revoca, schimba, etc. O seara buna.
Buna ziua, de acord cu ce se spune pe forum referitor la incalzirea centralizata, centrale proprii pe gaz, deconectari, etc. Legea spune, legea obliga, totul ok pana aici. Dar spuneti-mi va rog frumos cine aplica prevederile legii? Eu ma aflu intr-o situatie similara celor care nu si-au instalat centrale insa continua sa plateasca debit de agent termic tot pt. 20 de apartamente din cauza ca apartamentele deconectate nu au tevile redimensionate, insa situatia mea este de-a dreptul halucinanta. Nu intru in detalii din cauza ca ar trebui sa scriu un roman ca sa explic bine situatia. Dar am sa trec direct la incercarile mele nenumarate de a rezolva ceva, orice. Primaria, in urma reclamatiilor mele a raspuns total pe langa subiect. Colterm sustine ca nu este obligat sa intervina in problemele aparute in cadrul asociatiilor, ca oricum nu are personal pe care sa-l trimita pe teren sa verifice deconectarile legale/ilegale, ca nu poate sa intre in apartamentele oamenilor sa verifice daca s-au deconectat si fizic nu doar pe hartie si ca...atentie, daca am probleme de gen sa mi le rezolv pe cale juridica. Am citit raspunsul unui uitlizator care scrie printre altele ca" daca nu aveti ceva mai bun de facut, pierdeti-va timpul prin instante si cheltuiti-va banii pe avocati". Este punctul dansului de vedere exprimat prin prisma faptului ca probabil dansul a gasit o modalitate sigura de a obliga oamenii sa respecte legea. Eu inca o caut! Dar sa revin la motivul pentru care am postat aceasta discutie. Toti cautam rezolvarea efectelor in loc sa vedem care sunt cauzele care au dus la formarea acestei maree de oameni nemultumiti si revoltati de modul in care unii fura cu legea in mana iar altii se resemneaza sa plateasca. Cauza, din ceea ce am inteles eu pana acum, este modalitatea in care Colterm si ceilalti furnizori de agent termic din tara calculeaza cheltuielile privind furnizarea agentului termic. Se calculeaza, atentie, suprafata totala radianta nu numarul de elementi ai caloriferelor existente intr-un apartament. Adica se calculeaza de parca am primi caldura prin parchet. Acest lucru eu cred ca nu este corect. Supararea mea este cu atat mai mare cu cat eu am in apartament patru calorifere iar cei mai multi dintre vecinii mei au chiar si opt calorifere, inclusiv pe balcoane. Vorbesc despre calorifere uriase de cate1,5 m daca nu mai lungi. Concret, apartamentele din condominiul in care locuiesc au toate o suprafata de 48 de m2 dar nu mai mare de 50 de m2. Acum, eu am patru calorifere pe o suprafata radianta de 48 de m2 iar vecinul are pe aceeasi suprafata de 48 de m2, 6 calorifere sa zicem. Cat credeti ca plateste vecinul meu caldura? Aceeasi suma pe care o platesc eu cu toate ca la el in casa este ca in sauna in timp ce la mine in casa este putin mai cald decat afara. Din cauza acestui mod bizar de calcul din partea cet-urilor, zeci de mii de romani si-au deconectat apartamentele de la ele. Colterm si ceilalti furnizori de agent termic ar trebui sa fie obligati sa-si schimbe politica si sa calculeze numarul de elementi ai caloriferelor dintr-un apartament, numar de elementi declarat de catre fiecare proprietar in parte pe propria raspundere. Comitetul de bloc sau presedintele/administratorul sa avizeze ca fiind reala declaratia proprietarului inclusiv faptul ca acesta se obliga sa nu suplimenteze numarul de elementi iar in baza acestora cet-urile sa calculeze cat agent termic consuma un apartament. Numarul de elementi ai caloriferelor din spatiile comune fiind apoi impartit egal pe numarul de apartamente dintr-un condominiu. Daca oamenii ar fi taiat acest rau din radacina, alta ar fi fost situatia acum. Cel putin asa cred eu. Daca exista cineva pe acest forum care sa creada ca exista un sambure de adevar si logica in ceea ce am scris, il rog sa spuna cum se poate modifica acest mod aberant de calcul si daca exista o modalitate prin care sa obligam cet-urile sa ne ia din buzunare atat cat trebuie nu atat cat considera. Poate o petitie catre ministru, nu stiu care minister se ocupa de doleante de acest fel. Multumesc deopotriva tuturor celor care au avut rabdarea sa citeasca si celor care vor veni cu solutii de oprire a indiferentei fata de problemele noastre si a hotiei practicate de cet-uri in general si de catre Colterm Timisoara in special.