avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate zflorentina

Activitate zflorentina

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Bunicul si tatal meu au decedat. Nu s-au facut succesiuni.
Exista un teren agricol de 2ha cu titlu de proprietate pe numele bunicului.
Acest titlu a ajuns la un individ ce s-a si folosit de acest teren de mai bine de 15 ani. El sustine ca l-a cumparta de la bunicul meu dar de cate ori mergem la primarie pentru diverse acte intaminam dificultati pentru ca nu s-a platit impozitul pe acest teren si toate s-au strans pe numele familiei mele. De curand am insistat sa mergem la primarie sa rezolvam problema dar refuza, Din moment ce toate impozitele vin pe numele familiei mele nu cred ca are acte legale pe teren. Poate mama sa-l declare pierdut , sa obtina un duplicat si sa isi recupereze terenul? Care ar fi demersurile ?

Va multumesc !
Discuție Legea 15/2003
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Fratele meu a facut o cerere in baza legii 15/2003 pentru acordarea unui teren in vederea construirii unei locuinte. Primarul i-a spus ca nu ii poate acorda deoarece nu este casatorit.
Anul trecut s-a casatorit si a revenit cu cererea.
In acest moment el are la dosar toate documentele cerute de lege (declaratiile lui si ale parintilor ca nu au detinut pamant in suprafata mai mare de .... mp, copii dupa documentele personale) dar dl primar i-a cerut declaratie si din partea sotiei si din partea parintilor acesteia ca nu au detinut paman in suprafata mai mare de .... in ultimii 10 ani. Au voie sa ceara asa ceva? Spune ca ii respinge dosarul pentru ca socrii lui au 5000 mp extravilan. Legea spune ca pe langa normele metodologice de aplicare a legii consiliile locale pot sa-si stabileasca norme proprii. Am dreptul sa cer aceste norme , sa vad exact pe ce baza refuza ei dosarul. Nici macar nu l-au inregistra, toate explicatiile le-au dat verbal si se rezuma la "asa e legea ". Avem prieteni care stau intr-o localitate vecina si ei au obtinut acest teren cu dosarul asa cum il are fratele meu acum. Unde as putea sa fac o sesizare in ceea ce priveste neregulile de la nivelul primariei in ceea ce priveste aplicarea acestei legi ?

Cu multumiri, Florentina Z
Discuție succesiune
Buna ziua,
am nevioe de un sfat in legatura cu o succesiune.
Lucrurile stau astfel: bunicul din parte tatalui meu a plecat cu actele casei in care locuiesc acum eu, mama si fratii mei. Bunicul a decedat si actele s-au pierdut, nu s-a facut succesiune. Tatal meu a decedat acum 4 ani si ne-am trezit ca nu avem nici un act pe casa. Tatal meu a fost singur la parinti. Casa intre timp a suferit modificari majore. Cum putem trece casa pe numele mamei?