avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate liviuiasi

Activitate liviuiasi

Buna ziua. Numele meu este Liviu si indraznesc sa apelez la cunostintele dumneavoastra.
Mi-am propus sa achizitionez pe parcursul acestui an un cap tractor cu care sa "trag", sa prestez servicii pentru un transportator italian, pentru care lucrez in acest moment. Pentru inceput as lucra eu pe acel cap tractor, apoi intentionez sa angajez o persoana pentru a efectua acest tip de munca. Intentionez, de asemenea, sa am posibilitatea de a "angaja" persoane care sa presteze servicii pentru angajatori din afara tarii, spre exemplu, soferi preofesionisti.
Ma intereseaza ce trebuie sa fac, ce tip de firma ar trebui sa deschid, de ce am nevoie pentru a pune in functiune aceasta afacere?
Multumesc anticipat!
Multumesc de mesaj. Este vorba chiar despre acea normativa ce apare in link-ul atasat de dumneavoastra. Eu am citit-o, am analizat-o si nu ma regasesc acolo ( contract de comodat ). Le-am spus asta si celor care m-au oprit, moment in care nu prea au stiut ce sa zica. Eu am cerut ajutor aici pentru a fi sigur pe mine atunci cand ma vor opri din nou data viitoare.
Sunt in IT de 4 ani cu o masina ce are nr RO. De 2 ani am schimbat proprietarul masinii si apoi am facut un contract de comodat pentru 5 ani. Zilele acestea m-au oprit carabinierii si mi-au zis ca conform unei noi ordonante nu as mai avea voie sa merg cu masina. Au fost foarte vagi, fapt ce m-a determinat sa caut respectiva lege. Concluzie e ca nu e nimic concret si totul e vag. Intrebarea este: stie cineva, poate ceva mai concret?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Vanzare teren in rate
Multumesc foarte mult pentru toate detaliile. Imi sunt de mare folos si o sa le aplic. O zi frumoasa!
Sunt persoana fizica si am de vanzare un teren intravilan. O persoana mi-a spus ca il ia numai daca il dau in rate (am zis ca ma gandesc). Rugamintea mea este:
se poate face un contract care sa-mi ofere siguranta ca sa nu raman si fara bani si fara teren? Daca da, cum se face si unde?
Multumesc anticipat!