avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate torr10

Activitate torr10

Răspuns la discuția Martor asistent
D-ra avocat eu am solicitat Politia nu martorul asistent.Acesta a declarat ca nu este ruda cu vreuna din parti,minte, este direct implicat ,este cel pentru care am solicitat Politia si din cauza caruia am luat amenda.Tot martorul declara la tribunal ca politistul la pus sa semneze PV deoarece eu eram baut,dar politistul in raportul de serviciu emis, dupa un an de la fapta, spune ca am refuzat sa semnez PV pe motiv ca am relatii sus puse.De ce agentul nu a gasit pe cineva strain de cauza la indeplinirea procedurii PV de afisare si l-a pus pe cel reclamat de mine martor?Nu este un abuz?Politistul scrie in raport ca martorul asistent (cel reclamat de mine)a fost agresat de mine verbal si ca tot timpul sant in stare de ebreietate.Cum face
dovada politistul ca cele spuse de martor sant adevarate?Are dovezi martorul sau politistul?
Sant salariat si pot aduce de la serviciu ca nu sant un element problema o caracterizare,pe cand martorul mincinos nu poate pentru ca nu lucreaza nicaieri de ani buni,sant platitor de taxe si impozite la stat.Am 48 ani si nu am platit o amenda!De ce cand am fost la sectia de Politie dupa cateva zile nu mi s-a spus ca am fost amendat,sa pot face contestatie in 15 zile?
Nu a stiut Comandantul de amenda?Ba da, nu mi-au spus de amenda deoarece i-am spus politistului ca nu semnez PV deoarece mi se face o nedreptate,si daca-l semnez ,la rubrica <alte mentiuni> scriu ca nu sant de acord cu PV.Nici macar in PV nu scrie unde pot face contestatie,scrie ca in 15 zile dar nu scrie unde,la care judecatorie, poate fi si din LIBAN! Am avut noroc de o d-ra avocat care m-a ajutat la redactarea plangerii contraventionale.Tot martorul declara la tribunal ca se afla in conflict cu mine de mai mult timp.In declaratia martorului scrie ca a fost propus de reclamant adica de mine,cum este posibil asa ceva?Minte.Nu eu l-am propus ci Politia.Pot dovedi ca nu eu l-am propus ca martor.Cand am sunat la 112 am spus ca nu e crima ,incendiu ceva foarte grav, poate de asta a venit Politia dupa 35min.Cand alertezi autoritatile la 112 si vin in 3min si nu se confirma atunci da ,esti vinovat dar cupa 35 min?Am ora apelului pe desfasurator de la telefoane.Am fost amendat la legea61/art3/11 si art3/1.Va rog sa ma ajuta-ti cu un sfat.Ce sa fac in continuare?Multumesc frumos!
Discuție Martor asistent
Poate fi martor asistent in proces aceasi persoana cu cel reclamat de mine la Politie?,deci implicat direct in caz? Va da-ti seama ca, ce a declarat el, Politia a confirmat.Am fost amenintat de martor,cu o drujba dupa ce a taiat din gardul care ne desparte un copacel,am chemat Politia si tot eu am fost amendat.A spus ca eram baut nu au dovezi>analize sange,alcooltest>asa a spus si politistul.La PV de indeplinire a procedurii martorul apare cu 3 nume,in PV unde spune politistul ca eu l-am agresat apare cu 2 nume.In raportul agentului constator emis la aproape un an de la fapta,scrie ca eu l-am agresat pe martor si ca martorul a spus ca ma aflu aproape zilnic in stare de ebreietate.Mai poate fi martor aceasta persoana?Este credibil in fata instantei?In raport martorul apare tot cu 2 nume.Cand a afisat PV pe poarta casei, martorul a spus ca nu eram acasa, minte totul a fost in aceasi zi si PV, si afisarea lui in poarta casei.
Nu am stiut de amenda decat dupa 8 luni cand a venit poprire pe salar.in plic de la finante.Nu am semnat PV deoarece, am spus agentului ca il semnez doar daca la rubrica alte mentuini scriu<<ca nu sant de acord cu PV si ca fac contestatie>>In fine, am contestat PV am castigat, pe fond pe motiv ca PV nu a fost comunicat prin posta cu confirmare de primire,citez:PV nu a fost in mod valabil comunicat petentului,afisarea atestata de PV din 29.11.2012(fara ca in prealabil organul constator sa incerce comunicarea prin posta,cu aviz de primire,ceea ce in situatia lipsei de la domiciliu ar fi permis pastrarea comunicarii la of.postal si ridicarea ulterioara de catre destinatar)nefiind in masura sa confere garantiile necesare considerand si implicatia petentului de a formula plangere contraventionala cu respectarea unui termen de 15 zile.Incepand cu 23.07.2013 decizia este obligatorie(cazAnghel vsRomania)si pe de alta parte nu pot fi repuse in discutie solutiile aplicate anterior insa nici un impediment juridic nu exista pentru aplicarea aceleasi solutii ulterior acestei date pentru spetele referitoare la procese verbale comunicate anterior:incheiat citat Instanta respinge exceptia de tardivitate a plangerii contraventionale cu apel.Ce sanse am in continuare?Am nevoie de avocat? Multumesc! Va rog astept raspuns urgent pt apel! Ps am mai scris pe forum la dumneavoastra!
Răspuns la discuția Plangere la Politie
Multumesc! Inca o intrebare va rog frumos daca se poate. Politia are program de la ora 8 la 16? Am vrut sa depun mai multe sesizari la sectia de Politie ,am fost la 7 dimineata ca mai tarziu nu pot deoarece lucrez si ma da afara de la serviciu daca intarzii si domnul agent la ora 7 avea poarta de acces in institutie inchisa era intuneric peste tot in sectie si ma repezit sa vin de la ora 8 la 16. Bineinteles ca nu am putut sa ajung la 16 deoarece am fost cu serviciul in alta localitate.Acum alte ore pierdute la Politie, etc etc. Este corect cum a procedat politistul? Multumesc! Nu este un abuz?
Este obligatoriu daca faci o sesizare la Politie, hartia trebuie sa fie coala alba? fara liniute? Daca o scriu pe o foaie de caiet de lb romana nu este valabila? Multumesc!
D-le avocat,a-ti spus ca nici un drept nu este absolut daca se interfereaza cu incalcarea altor drepturi,dar sa scrii in PV, ca tu esti cel care a amenintat si nu cel pentru care am solicitat Politia,ca eram sub influenta alcoolului,fara sa aiba nici o proba{nu mi-au luat analize la sange,nu am suflat in alcooltest,etc,}totul se bazeaza pe declaratia martorului care este implicat in caz,si raportul politistului.Mai mult de atat,Politia a cerut la proces ca daca eu reclamantul solicit administraea probei testimoniala se opune ascultarii persoanelor care intra sub incidenta art315Cpr.civ.,adica eu nu pot sa pun martor baiatul minor care era cu mine acasa dar Politia poate sa puna martor persoana implicata in caz cu care eu sant de mai mult timp in relatii dusmanoase!Vi se pare corect!Multumesc!
Am inteles dar,am fost amendat de Politie cu 1000ronni, in P.V scrie referitor la legea 61/1991 iar martorul asistent, aceasi persoana pt care am chemat Polita a declarat la tribunal ca am fost amendat pt ca am fotografiat masina Politiei cu agentii ,inconjurati de cei reclamati de mine. Masina de Politie era in strada.Este un abuz?Nu am facut pozele publice dupa un timp le-am sters din aparat ,le-am pastrat 2 luni ca sa ma apar stiind ca am fost amendat pe nedrept.Politistii au stat cu mine de vorba cateva minute dupa care au stat la ei o jumate de ora ,mi-am dat seama ca voi fi amendat pe nedrept.Martorul a declarat ca Politistul a spus sa nu mai fac poze altfel ma amendeaza si asa au si facut au scris in Pv ca eram baut si ca eu l-am amenintat pe martor si nu el pe mine si tot pe el l-au pus martor.In fine am facut contestatie am castigat la judecatorie dar Ploitia a facut apel. Este corect?,Va rog sa ma lamuriti.Multumesc!

Poti fotografia un politist pe strada?Daca nu, ce lege reglementeaza aceasta?
-Dar daca faci pozele publice? Multumesc!
Discuție imprumut bancar
Este posibil ca o banca sau o IFN sa -ti acorde un credit daca esti trecut ca restantt la achitarea creditelor anterioare?Multumesc?
Dupa cat timp primesti acasa hotararea judecatoreasca data intr-un proces? Am pe 22-03-2013 hotararea data dar acasa nu am primit-o.La tribunal au zis ca se redacteaza.Am nevoie de ea urgent. Trebuie sa faci o cerere la tribunal sa o primesti mai repede?Multumesc!
Răspuns la discuția Gard viu dintre vecini
Am inteles ,dar ce vecini sa chem,daca nu este nimeni acasa dimineata?Am chemat Politia si tot pe mine m-au amendat.Cand l-am curatat anul trecut au taiat si ei din gard,au zis ca eu cum tai ,asa taie si ei fara sa planteze un copac.Atunci a taiat ginerele acum vrea soacra sa taie.Am inteles ca dupa niste ani buni 30,parca chiar daca nu ai acte intri in normalitatesa zic asa stiti ceva de asta? Multumesc!