Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gard viu dintre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gard viu dintre vecini

Am probleme cu vecinii,vor sa taie gardul viu dintre noi,(niste pui de salcam cu diametrul de cca 2cm) pusi de bunica sa nu fuga terenul.Copaceii nu sant pusi de ei,nu au acte pe teren si nici buletinele la adresa respectiva.Le-am spus ca o sa curat eu gardul dar nu au vrut sa auda dupa ce plecam la serviciu eu si sotia il taie.Acum doi ani am mai avut probleme cu ei au taiat din gard am chemat Politia ei fiind multi eu singur m-au amendat am facut contestatie si am castigat,dar nu asta e problema acum,nu vreau sa curete ei gardul ci eu.Au trecut cu streasina de apa la mine in curte toata apa de ploaie si zapada vine la mine in curte.Am mai scris pe aceasta tema pe forum la dumneavoastraCe sa fac? Daca taie gardul cat nu sant acasa nu stiu ce se intampla cand vin de la servici.Multumesc!
Ce sa faceti. Prima data, faceti niste poze cu gardul dvs. si publicatile pe un site unde se vede data si ora. Apoi, mai gasiti si niste martori, ii invitati la dvs. si le aratati gardul. Era bine sa le trimiteti si o scrisoare deschisa prin posta cu privire la doleantele dvs. (asta ca sa aveti probe in instanta). Apoi daca taie gardul, plangere la politie pentru distrugere, si actiune in instanta pe raspundere delictuala. In rest ... puteti sa incercati si un mediator care sa va ajute in relatia cu vecinii.
Am inteles ,dar ce vecini sa chem,daca nu este nimeni acasa dimineata?Am chemat Politia si tot pe mine m-au amendat.Cand l-am curatat anul trecut au taiat si ei din gard,au zis ca eu cum tai ,asa taie si ei fara sa planteze un copac.Atunci a taiat ginerele acum vrea soacra sa taie.Am inteles ca dupa niste ani buni 30,parca chiar daca nu ai acte intri in normalitatesa zic asa stiti ceva de asta? Multumesc!
Sesizati Corpul de Control si Disciplina in Constructii din cadrul Primariei. Cereti PUG-ul municipiului de la Primarie. Analizati-l si vedeti in ce zona este incadrata strada dumneavoastra si Caracteristicile de amenajare cu privire la plantatii, garduri (vii sau constructii). Daca ati respectat caracteristicile zonei, daca plantatia nu prejudiciaza vecinatatile, atunci e in regula.
torr10 a scris:
Am inteles ,dar ce vecini sa chem,daca nu este nimeni acasa dimineata?

Eu nu am zis nimic de vecini, am zis de martori, martorii nu este obligatoriu sa fie vecini cu dvs.

torr10 a scris:
Am chemat Politia si tot pe mine m-au amendat.

Eu nu am zis sa chemati politia, ci sa faceti plangere la politie pentru distrugere (daca gardul viu este al dvs. asa cum afirmati si daca puteti sa dovediti ceea ce afirmati).

torr10 a scris:
Cand l-am curatat anul trecut au taiat si ei din gard,au zis ca eu cum tai ,asa taie si ei fara sa planteze un copac

Pai ..s-or baza ei pe ceva de insista sa taie si ei din gard. Poate il considera ca fiind al lor jumatate.

torr10 a scris:
Am inteles ca dupa niste ani buni 30,parca chiar daca nu ai acte intri in normalitatesa zic asa stiti ceva de asta?

Despre ce ani, ce acte si ce normalitate vorbiti? Cu privire la gard?
Dvs. aveti acte pe gard?
torr10 a scris:

Am probleme cu vecinii,vor sa taie gardul viu dintre noi,(niste pui de salcam cu diametrul de cca 2cm) pusi de bunica sa nu fuga terenul.Copaceii nu sant pusi de ei,nu au acte pe teren si nici buletinele la adresa respectiva.Le-am spus ca o sa curat eu gardul dar nu au vrut sa auda dupa ce plecam la serviciu eu si sotia il taie.Acum doi ani am mai avut probleme cu ei au taiat din gard am chemat Politia ei fiind multi eu singur m-au amendat am facut contestatie si am castigat,dar nu asta e problema acum,nu vreau sa curete ei gardul ci eu.Au trecut cu streasina de apa la mine in curte toata apa de ploaie si zapada vine la mine in curte.Am mai scris pe aceasta tema pe forum la dumneavoastraCe sa fac? Daca taie gardul cat nu sant acasa nu stiu ce se intampla cand vin de la servici.Multumesc!

in plus plangere penala pentru distrugere