avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1654 soluții astăzi
Forum Activitate gratiela65

Activitate gratiela65

Buna ziua
In anul 2005 am cumparat o casa cu terenul aferent.In gradina casei se afla un stalp de inalta tensiune-17.000kw, care deserveste o gara.O parte din cabluri trec si ele pe deasupra proprietatii mele.Vreau sa incep procedurile pentru ca firma de electricitate sa mute stalpul, pentru ca am observat, in timp, ca imi afecteaza vegetatia din gradina.S-ar putea ca si asupra noastra sa aiba un impact nesanatos campul electromagnetic generat de cabluri.
Multumesc
Am o masina de spalat aflata in garantie.Cand s-a stricat,s-a facut constatarea,dupa un timp au venit cu piesele comandate in alta tara ca sa o repare, dar si-au dat seama ca au nevoie si de alte piese.Am citit HG 174/2008,firma nu a respectat termenul de 15 zile pentru reparatie,dar nu asta este problema.Vreau sa stiu daca exista vreo lege care sa imi dea dreptul sa solicit alta masina noua,in conditiile in care trece prea mult timp pentr reparatie si aproape 80% din partea mecanica trebuie inlocuita.
Problema mea este legata de procedura de fotografiere si scanare a carnetelor de munca.Ce poate face acum o persoana care a avut carnetul de munca acasa pentru ca a fost plecat in strainatate ca si documentul lui sa fie scanat?Mentionez ca alucrat pana in anul 2001.
Problema mea se refera la achitarea contributiei pentru pensie in perioada 2008-2010.Este vorba despre o persoana fizica autorizata care realiza venituri pe baza de norma de venit si care beneficia si de pensie de serviciu.In acesti ani nu a platit respectiva contributie si acum a primit adresa de la casa de pensii cum trebuie sa plateasca din urma,conform vechii legi a pensiilor,Legea 19/2000.Mentionez ca pensia este din Ministerul Apararii si ,probabil,in momentul in care a aparut Legea 119/2010 prin care pensiile militare sunt asimilate in sistemul public,au aparut in evidenta si pensionarii militari.Multumesc