avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate Cora L

Activitate Cora L

Am rugamintea, romibaro, din ce reglementare ai extras taxa de timbru de 6 lei pentru investirea cu formula executorie?
Pentru ca legea 146/1997 actualizata la 1 ian 2007 prevede taxa de 4 lei
Multumesc.
multumesc frumos. asta stiam. speta era alta. si in mod normal si solutia ar fi trebuit sa fie alta. uite ce spune regulamentul vamal despre obligatiile comisionarului in vama: "art.578 al.(1) lit.p) - sa elibereze titularilor operatiunilor (in speta clientul comisionarului) o factura in care sa apara data si felul prestatiei, precum si pretul achitat."
atunci, daca un agent economic - comisionar in vama - plateste pt clientul lui numerar sume mai mari de 5000 ron pt datorii bugetare, de ce nu si le poate recupera in acelasi fel, daca regulamentul vamal spune foarte clar ca pentru o operatiune trebuie sa existe documente care sa cuprinda date exacte. Adica daca nu respect regulamentul ma amendeaza Vama si daca incasez sume mai mari de 5000 ron ma amendeaza Garda.
Asta este problema de fapt. Multumesc.
in urma modificarilor legislative majore privind aderarea si integrarea in UE multi agenti economici se vad nevoiti sa-si reorganizeze activitatea.
hotararea AGA pt reorganizare trebuie sa contina argumente cu citarea actelor normative (ma refer la cele ale CEE in special) care devin obligatorii pentru ROmania dupa aderare?
desigur, nu spun clar ca se intrerup anumite activitati, insa de ex.libera circulatie a marfurilor intre statele membre ale UE va aduce modificari de activitate pentru comisionarii in vama; si mai sunt si alte modificari
Imi poate spune cineva, daca pentru un agent economic caruia ii fac operatiuni in vama platesc drepturi vamale (ex.TVA) la Vama si Vama incaseaza sume mai mari de 5000 ron, atunci eu, comisionar in vama, am dreptul sa incasez sume mai mari de 5000 ron?
Dupa codul fiscal nu, insa dupa reglementarile vamale sunt obligat pentru o operatiune sa am si plata facuta. Si daca platesc 7000 ron (de ex.) pentru sume care merg la bugetul de stat, eu de ce nu as avea dreptul sa incasez tot 7000 ron drepturi vamale (TVA) achitate in numele agentului caruia ii fac operatiunea in vama>? Sunt chiar sanctionat de vama
Răspuns la discuția concediere 65 alin.1 Codul Muncii
multumesc pt mesaj. nici macar pe aproape?!..... orice model e binevenit
are cineva model decizie concediere art.65 alin.1?
are cineva un model de decizie pentru concedierea dispusa in temeiul art.65 alin.1 Codul Muncii, care sa fie, practic, de nedesfiintat?