Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere 65 alin.1 Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere 65 alin.1 Codul Muncii

are cineva un model de decizie pentru concedierea dispusa in temeiul art.65 alin.1 Codul Muncii, care sa fie, practic, de nedesfiintat?
daca exista asa model chiar si eu vreau sa stiu de el...;)
multumesc pt mesaj. nici macar pe aproape?!..... orice model e binevenit
si eu as dori unul......
multumim donatorului..:)
SC …………., cu sediul în ……………………., înregistrată la Registrul Comerţului cu nr. …………….., CUI ………….., reprezentată legal prin …………….:

• Având în vedere prevederile Legii nr.31/1990 republicată şi a Statutului Societăţii;
• Având în vedere prevederile Codului Muncii şi Contractul Colectiv de Muncă;
• Având in vedere Decizia Consiliului de Administratie nr…………… prin care, ca urmare a reorganizarii activitatii societatii, se desfiinteaza postul de……….., ocupat de Dl. ………............;
• Avand in vedere Adresa sub nr. inreg………………. prin care s-a acordat preaviz salariatului conform art.73 din Codului Muncii ;

D E C I D E

1. Contractul de munca al dlui ………………. nr.marcă …….
încadrat în postul …………..,
în cadrul Departamentului ……………, se va desface cu data de ……………….
în conformitate cu prevederile art. 65 (1) din Codul Muncii.
2. In perioada …………………… salariatul a beneficiat de dreptul la preaviz de 20 zile lucratoare, conform art.73 din Codul Muncii.
3. Salariatul, in conformitate cu art………. din Contractul Colectiv de Munca la nivel de unitate, beneficiaza de o compensatie de ……….% din salariu net lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
4. Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 30 zile calendaristice de la data comunicarii la Tribunalul din circumscriptia caruia isi are domiciliul salariatul..
5. Prezenta decizie s-a intocmit in 3 (trei) exemplare si va dusa la îndeplinire de Biroul Resurse Umane, din care un exemplar se va comunica/inmana dlui ……………..
Director General
buna ziua.
in cazul in care s-au facut concedieri cf art 65 Codul Muncii - pentru dificultati economice, cum se pot face din nou angajari?
Multumesc.