avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1651 soluții astăzi
Forum Activitate petronel_r

Activitate petronel_r

Acu cateva luni am depus o plangere la fisc impotriva unui propietar care mi-a inkiriat un apartament si nu a declarat venit la finante.Am facut lucru asta ptr.ca nu a vrut sa-mi mai dea garantia inapoi.
As vrea sa aflu si eu daca s-a luat masuri ,ce masuri....
Daca ma duc la finante,personalu de acolo e obligat sa-mi ofere nformatii in legaturu cu acesc caz?Bineinteles ca as vrea sa vad si dovada ca si-au facut intradevar meseria.
Va multumesc!
Discuție petitie
Buna !
Am si eu o intrebare legata de o petitie.Prietena mea vrea sa sesizeze o evaziune fiscala.Un propietar,unde a stat in kirie si care nu si-a declarat venitul provenit de pe inkirierea spatiului si nici nu vrea sa ii mai dea garantia inapoiX-(,asa ca s-a gandit sa plateasca macar impozit si o amenda ptr ''bunul'' lui simt.I s-a spus ca trebuie sa faca o petitie in care sa scrie totul in ea.Problema e ca nu stiu nici unu cum sa facem acea petitie si unde trebuie sa o ducem.#-o
Va multumesc,anticipat :)
Am inteles.Oricum am vrea sa facem lucru asta kiar daca nu va mai primi garantia inapoi.
Ea ar vrea sa stie :
1-unde sa se prezinte?
2-trebuie sa faca o cerere,ceva?
3-cum sa se adreseze
4-daca o afecteaza cu ceva
5-dupa toate,trebuie sa se mai prezinte undeva?Ea una nu ar vrea.doar sa aduca la cunostita celor de la fisc cum stau treburile cu inkirierile.
Va multumesc!
Prietena mea a inkiriat un apartament acu cateva luni.In urma contractului semnat proprietaru a cerut garantia de 300ron.Dupa cateva luni ea s-a mutat,cerand garantia inapoi(a platit toate datoriile,nu a distrus nimic.......etc.).In acel contract nedeclarat la fisc era o clauza : trebuie sa anunte cu o luna inainte de a pleca.Ea a fost luata in spatiu pe acea adresa.
in momentul asta si-a cerut garantia inapoi de la acel propietar,daca nu o sa se duca la fisc cu mutatia pe care o are ea pe C.I. pe adresa lui si contractu pe care l-a facut cu propietaru de inkiriere,care nu a fost declarat la fisc.
Propietaru refuza sub orice forma sa inapoieze garantia.Stiu ca nu se merita sa faci asa ;;praf;; ptr 300ron.dar .....inseamna mult cand esti student.Ar putea rezolva ceva?