Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... petitie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

petitie

Buna !
Am si eu o intrebare legata de o petitie.Prietena mea vrea sa sesizeze o evaziune fiscala.Un propietar,unde a stat in kirie si care nu si-a declarat venitul provenit de pe inkirierea spatiului si nici nu vrea sa ii mai dea garantia inapoiX-(,asa ca s-a gandit sa plateasca macar impozit si o amenda ptr ''bunul'' lui simt.I s-a spus ca trebuie sa faca o petitie in care sa scrie totul in ea.Problema e ca nu stiu nici unu cum sa facem acea petitie si unde trebuie sa o ducem.#-o
Va multumesc,anticipat :)
Trebuie sa descrieti faptele asa cum au fost, ca pe o poveste, si depuneti "petitia" la parchetul in raza caruia se afla domiciliul persoanei respective/unde se afla locuinta respectiva.
Sesizarea o puteti face la Garda Financiara , la ANAF sau la Serviciul de Investigare a Fraudelor din cadrul Politiei.