Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... evaziune fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

evaziune fiscala

Acu cateva luni am depus o plangere la fisc impotriva unui propietar care mi-a inkiriat un apartament si nu a declarat venit la finante.Am facut lucru asta ptr.ca nu a vrut sa-mi mai dea garantia inapoi.
As vrea sa aflu si eu daca s-a luat masuri ,ce masuri....
Daca ma duc la finante,personalu de acolo e obligat sa-mi ofere nformatii in legaturu cu acesc caz?Bineinteles ca as vrea sa vad si dovada ca si-au facut intradevar meseria.
Va multumesc!
nu sunt obligati sa va comunie rezultatul controlului ci doar un raspuns la sesizarea dvs, raspuns care poate fi "am inaintat plingerea dvs organelor abilitate".

pe de alta parte daca finantele nu reusesc sa probeze ca persoana respectiva a incasat venituri (simpla dvs sustinere u este suficienta) atunci nu exista evaziune fiscala.