avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate diandrei

Activitate diandrei

Răspuns la discuția Probleme cumparator masina




Revin cu o rugaminte:


Din ce judet / localitate este cumparatorul?

Numerele sunt
0726.xxx.xxx?
sau
0744.xxx.xxx ?

Pare o nou metoda de a "negocia" pretul masinii dupa ce o cumpara...


Răspuns la discuția Probleme cumparator masina
Din ce judet / localitate este cumparatorul?

Numerele sunt
0726.xxx.xxx?
sau
0744.xxx.xxx ?

Pare o nou metoda de a "negocia" pretul masinii dupa ce o cumpara...
Imi cer scuze ca intervin, dar faptul ca facturile veneau cu 0 zero (evaluatorBucuresti zice ca avea contorul "mort"), nu a fost suficient sa atraga atentia ca aveati o problema pe partea de alimentare cu energie electrica?...

Acum pe intuneric e usor de "strigat" ca sotia si copilul stau in benza. Dar cand voi 3 plateati 0 zero de ce nu ati "strigat" la electrica?!?

Altfel spus, daca aveti facturi cu "bani" si consum si INDEX ,ca apare si ala trecut pe ele, va rezolvati problema...
Daca aveti facturi cu 0-0-0-0 de luni bune......

Furtul calificat e infractiune... (asa zice legea).
Am fost ieri pana la sector 4. Abia primise dosarul. Nici macar nu era verificata masina. Se la sector 1 nu trimisesera nimic nimanui. Doar au tinut dosarul din 17.noi pana in 29.noi cand a ajuns la sect 4.

A zis ca trimite (PRIMA) citatie "azi" (adica ieri).

Masina e inmatriculata pe firma. Si firma exista... Sa vedem.



[va urma]
Am facut si "descinderea" la sector 4. La distanta, prin telefon, dar nu la nr de telefon primit la Sector 1 ,ci la altul, ca era birou separat. Ma rog.

Il gasesc pe cel care se ocupa de dosaru' meu.

Reusim sa ne intelegem sa trimita azi citatia spre BV la politia lor. De acolo pleaca cica la BV Pol Rutiera. De acolo pleaca cineva la ala acasa. Pam pam.

Ce e cel mai tare: a zis sa NU repar masina ca vrea sa vada urmele.
I-am zis ca ala a "fugit" acu 2 saptamani. Si-a reparat masina de 2 ori pana acum.

Replica care o sa ramana in istorie: "daca nu are urme, inseamna ca nu a fost implicata in accident" - hai serios?!... Trebuia sa inregistrez asta...

Ca procedura:
De la Sectoare pleaca la "centru" in 20 zile daca nu apare "vita". Apoi de la centru pleaca la udriste la aprobat. apoi de la udriste pleaca la judet. apoi de la judet pleaca la rutiera. apoi se duc pe el... (nu inteleg cum la mimne pleaca direct la judet azi, dar sa zicem ca nu am observat "discrepanta" in discutia telefonica avuta cu aceiasi persoana).
Super tare!

Cica dosarul meu a fost transferat la Sector 4... ca aia se ocupa mai departe de cei care nu se prezinta... Genial sau ce?...

Tre' sa fac o "Descindere" si pe acolo acum...
Am sunat azi la Generali (am si cu aia o discutie in paralel): au facut o adresa catre politie pe 21.11.2013, trimisa prin posta.
Pe 19.11.2013 (sau 18?) facusem eu o adresa prin care ceream detalii si aprobare.

Vineri pe 29.11.2013 tre' sa merg la politie.

In functie de raspunsul politiei vineri, fac sau nu o adresa la "superior".

Paguba calculata dupa reconstatare e de aprox 5300 lei.


Multumesc "strati" si "mihail" pt raspuns.


Pentru Mihail:
4 - ala avea bara de fier si masina vai mama ei.. nu se vedea inca o lovitura in plus.
5 - "bla bla" trebuia sa vina la politie, nu sa fuga, daca era asa pus in pericol.
6 - eu am facut ce zice legea, nu? sa reclam. si orgnul are obligatia sa-si faca treaba.
7 - sa dea in scris asta, apoi mai vorbim...
exact asa am facut. cu autorizatia la casco si de la casco la service. si s-a blocat tot pana la aparitia PV-ului.

Legislatia din romania cere asiguratorilor sa aiba PV la dosarul de despagubire. intr-adevar contractul casco reflecta aceasta cerinta (parca punctul 1.7 varianta veche sau 2.3 varianta noua pt generali)... am studiat deja toate astea.

Singura mea "scapare" e sa fac "stres" la militie sa respecte termenele de... alea pe care incerc sa le aflu. ca dac alegea le da 6 luni sa emita PV... atunci mai am de asteptat si degeaba fac gura la prim ministru'...
Pe strada a zis ca vine la politie la 19.
Eu i-am zis ca ma duc atunci (era 14).

Puteam sa sun sa zic ca ala nu vrea sa vina, cand el a zis ca vine... nu...

M-a pus "la punct" si colegu' de dinainte. Doar ca in bucuresti nu e ca in alta parte. Superiorul lu ala e la udriste (in alta parte)... o sa fac si reclamatie ca dureaza prea mult (nu ca nu isi face treaba vreunul)...

Ce-mi place... tot victima e de vina. Bai tata!...
gmarcel a scris:

a depus plangere la seful politiei pentru comportament abuziv din partea unui sef de birou de la un anumit departament



Eu sunt prins intr-un proces ciudat, dar legal.

Aia il cauta pe "vinovat" (ca nu s-a decis inca asa).
Casco imi cere dosarul complet (cu PV).

Nu ma simt abuzat de politie care l-a citat pe ala...

Ma simt abuzat de Generali ca nu imi repara desi am platit asigurare - daca e vorba de vreun abuz, aici e (dar si asta e prinsa in conditiile asigurarii)...

Nu vreau sa ma lupt cu sistemul si sa schimb eu procedura. Vreau sa stiu in cat timp il gasim pe ala folosind ce? x zile citatie, y zile dam buzna la el acasa... z zile emitem PV cu autor necunoscut... sau ce se intampla?...