avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate ella4bella

Activitate ella4bella

Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

In Romania puteti sa intrati, singura problema o sa fie timpul de asteptare daca vor sa faca verificari suplimentare, poate si o amenda de cateva zeci de lei.
Cu politia de frontiera de pe aeroportul de plecare poate sa aveti probleme.


Deci daca cartea de identitate expira pe 1 noiembrie iar zborul spre Romania este pe 1 noiembrie, se poate sa nu ma lase sa plec din Anglia?
Buna ziua. As dori sa stiu daca pot calatori din Anglia in Romania cu carte de identitate ce expira in ziua zborului sau trebuie sa merg la ambasada pentru titlul de calatorie? Mentionez ca merg in Romania ca sa imi reinnoiesc cartea de identitate.
Multumesc anticipat.
Momentan eu nu sunt in tara. In cat timp pot face contestatie? Nu stiu cand s-a initiat poprirea pentru ca nu am primit nici o instiintare. Eu mi-am schimbat adresa dupa ce am luat credit de la banca. Tot ce stiu este ca pe 14/08/2012 mi s-au luat bani din cont in baza unei popriri, ceea ce am vazut in cont.
Contul este pe numele meu, fiind reprezentantul legal al copilului. Este un cont de pensii, in care primesc doar pensia de urmas a fetei. Trebuia sa primesc pensia pe un an 4550 lei, iar a doua zi dupa ce mi-au intrat banii in cont au fost luati 1500, asa cum imi apare in cont, de catre un executor judecatoresc in favoarea bancii la care nu am mai platit. Am incercat sa retrag restul de bani, dar atunci am constat ca contul este blocat. Am sunat la banca si mi s-a spus ca contul este blocat si ca s-a facut poprire pe bani dar mai multe nu au stiut sa ma lamureasca. Ce as putea sa fac?
Buna ziua. Primesc o pensie de urmas pentru fata mea, care este minora, intru-un cont. Am avut pensia de urmas suspendata un an. Acum, dupa ce am facut cerere la casa de pensii, am primit banii in cont. Dar stupoare, am aflat ca mi s-a blocat contul si s-a facut poprire pe bani ( am luat un credit de la alta banca pe care nu l-am achitat) . Nu am primit nici o instiintare acasa. As dori sa stiu daca este normal sa mi se blocheze contul sau doar sa se faca poprirea de 1/3 din pensie pana la achitarea sumei ce o datorez? Multumesc.
Multumesc tare mult tuturor care au raspuns!=D>=D>=D>=D>
Sper sa reusesc !!!
Multumesc frumos pentru informatiile uitile pe care le-am primit dar mai am nevoie de o lamurire: trebuie sa obtin vreun ordin judecatoresc de incredintare ,educare si crestere?
Buna ziua. As dori sa aflu niste informatii foarte importante pentru mine. Am cautat pe mai multe site-uri si nu m-am lamurit. Locuiesc in Marea Britanie si vreau sa imi aduc copilul sa locuiasca cu mine. Copilul este minor iar tatal ei este decedat. Doresc sa specific faptul ca noi am trait in CONCUBINAJ. Stiu ca pentru a calatori cu copilul am nevoie de certificatul de deces al tatalui in original. Dar certificatul de deces se afla in posesia mamei tatalui copilului si nu doreste sa mi-l dea. Exista o alta alternativa? Multumesc anticipat.