Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot calatori din Anglia in Romania cu carte de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot calatori din Anglia in Romania cu carte de identitate ce expira in ziua zborului?

Buna ziua. As dori sa stiu daca pot calatori din Anglia in Romania cu carte de identitate ce expira in ziua zborului sau trebuie sa merg la ambasada pentru titlul de calatorie? Mentionez ca merg in Romania ca sa imi reinnoiesc cartea de identitate.
Multumesc anticipat.
In Romania puteti sa intrati, singura problema o sa fie timpul de asteptare daca vor sa faca verificari suplimentare, poate si o amenda de cateva zeci de lei.
Cu politia de frontiera de pe aeroportul de plecare poate sa aveti probleme.
Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

In Romania puteti sa intrati, singura problema o sa fie timpul de asteptare daca vor sa faca verificari suplimentare, poate si o amenda de cateva zeci de lei.
Cu politia de frontiera de pe aeroportul de plecare poate sa aveti probleme.

Deci daca cartea de identitate expira pe 1 noiembrie iar zborul spre Romania este pe 1 noiembrie, se poate sa nu ma lase sa plec din Anglia?
Trebuie reinnoit cu cel putin 15 zile inainte de expirare, dar valabilitatea lui exista si in ziua inscrisa pe el ca fiind ultima. Deci nu vad o problema, Actul este valabil si pe data de 1 noiembrie, daca aceea este data scrisa pe el.
Dar, ca o masura de siguranta, puteti contacta politia de frontiera din UK sau londra.mae.ro
AvTudor_com, utilizator