Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Putem calatori?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Putem calatori?

Buna ziua! Am o fata de 15 ani si mama ei este in Italia din Martie 2018. Noi facusem o procura notariala prin care ea imi permitea sa plec cu fata in Anglia, asta cu o luna inainte ca ea sa plece in Italia, dar mie-mi expira cartea de identitate pe 01.02.2019, in 2 zile, iar pe procura am specificat cartea de identitate ca actul pe care il prezint la calatorie. Am pasaportul valabil pentru inca 3 ani. Intrebarea, pot calatori cu pasaportul chiar daca el nu este specificat pe procura? Mersi!
Bună ziua,

Puteți călători cu pașaportul, dar mă gândesc că o să vă reînnoiți și cartea de identitate, nu?
Faceți o copie după actuala CI ca s-o puteți arăta dacă ieșiți din țară înainte de a o schimba.

Buna seara. Multumesc foarte mult de informatie. Da, am sa-mi reinnoiesc si cartea de identitate, dar asta cand ne intoarcem din Anglia, in luna Mai. Cum vom pleca pe data de 02.02, in 3 zile, nu am timp suficient sa o reinnoiesc acum. Multumesc!