avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1965 soluții astăzi
Forum Activitate Lilut

Activitate Lilut

Lucrez cu norma intreaga.De curand o colega a nascut si am facut un contract de munca individual cu timp partial de 2 ore pe zi.Pt acest contract ni s-a comunicat ca avem dreptul la concediu de odihna dar fara plata.Nu am inteles prea bine si va rog sa ma lamuriti daca e corect acest concediu si daca da, atunci de ce nu ni-l plateste si de ce este considerat concediu fara plata?Multumesc.
Buna ziua!Am terminat o facultate de Sociologie-Psihologie anul acesta,am luat si licenta.Mentionez ca lucrez in cadrul Directiei pentru protectia copilului si am crezut ca facand o facultate in domeniu o sa-mi recunoasca diploma.De la resurse umane mi s-a spus ca postul pe care il ocup in prezent nu necesita studii superioare,drept care nu-mi va da nimic la salariu,desi altor persoane li s-a recunoscut desi nu lucreaza pe postul pe care are studiile superioare.Va rog sa ma lamuriti daca am acest drept.
Buna ziua! Va rog sa -mi spuneti daca copilul meu de 15 ani poate sa mearga in Franta cu avionul numai cu cartea de identitate,neinsotit de un adult si ce acte ii trebuie.Deja i-am luat bilet de avion si as dori sa stiu din timp ca sa nu am surprize neplacute la plecare.Am vorbit la companie si mi-au spus ca nu trebuie sa fac procura pt ei ci doar a parintilor.Multumesc!