Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual de munca

Lucrez cu norma intreaga.De curand o colega a nascut si am facut un contract de munca individual cu timp partial de 2 ore pe zi.Pt acest contract ni s-a comunicat ca avem dreptul la concediu de odihna dar fara plata.Nu am inteles prea bine si va rog sa ma lamuriti daca e corect acest concediu si daca da, atunci de ce nu ni-l plateste si de ce este considerat concediu fara plata?Multumesc.
Fiecare cim va da dreptul la concediu de odihna platit, proportional cu activitatea prestata pentru fiecare in parte, si cu indemnizatia aferenta.
Codul Muncii, republicat:
"Art. 144. - (1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări."
Nu e corect sa fie fara plata. Ar trebui platit conform acelui contract (ca pentru 2h/zi, egal cu salariul) si acordat proportional cu cat ati lucrat pe contractul de 2 h.