avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate DLucian

Activitate DLucian

Buna ziua,

Revin catre dumneavoastra cu o rugaminte pentru un sfat/consiliere.

Noi am comandat in septembrie o masina din grupul VW, iar momentan din cauza scandalului grupului am solicitat dealerului sa ne ajute cu o oferta mai avantajoasa deoarece brandul nu mai este de incredere si nu ne poate garanta nimeni ca nu o sa ne trezim cu probleme ulterior.
In cazul in care nu primim o oferta vrem sa renuntam la achizitie, dar sa recuperam si cei 1000 eur avans + banii pierduti pentru casarea unei masinii vechi in programul remat de care nu putem beneficia decat daca lom aceasta masina. Tichetul nostru remat este cu acest dealer si pentru a putea beneficia este necesara achizitie de la ei pana pe 15 Noiembrie.

Noi am platit avansul ca sa aduca modelul in tara, dar nu am gasit nici un act si nu tin minte sa fi semnat nimic ca si promisiune de vanzare-cumparare sau un act similar.

Exista o posibilitate ca sa ne recuperam avansul daca dealerul nu doreste sa gaseasca o cale amiabila si avantajoasa pentru ambele parti in aceasta situatie. De asemenea daca se poate face ceva am fi interesati de servicii de consultanta in cazul in care nu se poate rezolva amiabil.

Multumesc anticipat,
Lucian
se pare ca am avut noroc

s-au gasit deseuri non-animale in casuta si am putut folosi aceasta ca parghie de negociere intr-un forum extins si dupa un weekend au disparut complet de acolo. Deja se deteriorau.
Am avut sustinerea unor parinti ce considerau acel loc focar de infectie si un pericol pentru cei mici.

Multumesc pentru sfaturi
Buna ziua,

nu stiu daca este rubrica corecta, dar cred ca aici se potriveste cel mai bine situatia cu care ma confrunt.

Am achizitionat un apartament intr-un bloc nou si am identificat ulterior achizitiei 2 vicii ascunse:
1. coloana de aerisire din bucatarie este prost conceputa. Eu stat la parter si miros ce gatesc vecinii de la etajele superioare desi am hota cu 2 clapete ce inchid tubulatura. Raspunsul dezvoltatorului este ca nu are ce face.
2. in subsolul blocului este un canal ce a refulat o data si inca sunt umezi peretii de la subsol. Acesta pare ca va mai refula in viitorul apropriat. Raspunsul dezvoltatorului este ca nu se va intampla, dar nu ofera nici o garantie scrisa.

Va rog sa ma ajutati cu o recomandare in felul cum se mai poate aborda aceasta situatie. Eu ma gandeam sa gasesc o firma ce poate investiga si dovedi aceste vicii si riscuriile aferente intr-un cadrul formal si sustinut de o anumita expertiza si apoi sa reiau discutia cu dezvoltatorul, iar in cazul in care nu se poate amiabil sa initiez demersuriile in instanta conform garantiei obligatorii.

Daca aveti un contact de la o firma specializata ce poate ajuta cu aceste investigatii va rog sa-mi transmiteti detaliile pe privat pentru a solicita si o cotatie.

Informatii aditionale:
Dezvoltatorul a fost si vanzatorul in cadrul acestei tranzactii.
Situatia cu care ma confrunt este aceeasi la majoritatea locatariilor din bloc.
constructia s-a finalizat in Oct 2014, iar achizitia in Martie 2015

Va multumesc anticipat,
Lucian
urletele si zgomotele le putem suporta, este si un parc langa si nu avem nici o obiectie legata de urletele din acel parc.

ideea ce ne deranjeaza si principalul motiv pentru care incercam mutarea locului de joaca de langa blocul nostru la 30m distanta, langa blocul vecin este datorita faptului ca acolo tot parterul este al gradinitei si nu exista nici un gard ce ar fi o potentiala primejdie pentru cei mici.

Initial amplasamentul locului de joaca era pe acea proprietate, doar ca a fost mutat pentru a se aduce pamant si a se planta gazon. Acuma dezvoltatorul refuza sa mute amplasamentul la locul initial si nu ne ofera nici o justificare decat ca spatiul e comun asa ca pot sa stea oriunde vor ei leaganele.

liamic43 a scris:

Din păcate, grobianismul nu poate fi tratat- este o boală incurabilă care se moștenește.de la părinți la copii.Nu aveți ce face decât să puneți niște panouri înalte la partea respectivă de gard.iar pe panou, să puneți un tapet frumos. Nu e glumă .Panoul va izola cât de cât gălăgia și vă va încânta privirea cu imaginea aleasă.


Din pacate fiind un complex residential nu vrem sa afectam esteticul acestuia si nu putem monta astfel de panouri, momentan am pus gard viu si asteptam acei 3-4 ani pana ajunge la 2m si stufos pentru a amortiza sunetul.
Va multumesc pentru feedback,

am act de proprietate pentru gradina de 60mp conform planului urbanistic, iar langa aceasta pe spatiul comun al blocului (dintr-un complex rezidential) este acel loc de joaca, nu pe spatiul public al primariei.

In momentul de fata optiunea cu semnaturi de la ceialalti locatari inca nu este fezabila deoarece inca nu sunt toate apartamentele vandute si majoritar ar fi dezvoltatorul ce nu doreste sa mute locul de joaca la celalalt bloc unde gradinita ocupa tot parterul.

daca mai aveti nevoie si de alte informatii va rog, astazi copiii erau invatati sa-si faca nevoile langa gard :(
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un sfat privind urmatoarea situatie:

Locuiesc la parterul unui bloc si am 60mp de gradina. Langa aceasta, gradinata de la blocul vecin si-a amenajat un loc de joaca pe spatiul comun al blocului in care locuiesc (fara nici un acord sau consimtamant).

Avand in vedere ca zgomotul produs la acest loc de joaca este deranjant, faptul ca am un gardulet de care se pot lovi copiii, care ar putea fi metodele legale de a ii convinge sa mute locul de joaca pe spatiul comun al blocului unde este gradinita. Acolo tot parterul este detinut de aceasta in acel bloc si nu ar mai deranja pe nemei zgomotol si nici nu ar mai fi gardul un pericol.

Am incercat prin nenumarate solicitari, dar am fost ignorat, chiar au extins locul de joaca si nu pot pot sa strang toti locatarii blocului pentru a semna o petite si a solicita mutarea deoarece majoritatea apartamentelor nu sunt vandute si sunt detinute de un dezvoltator ce are interese comune cu gradinita si nu as putea ajunge la un vot majoritar.

Va multumesc anticipat
Pentru spatiul dintre tobe si podea am gasit o solutie de izolare ce nu va implica modificarea podelei sau adaugarea unui strat de izolare fonica peste podea (stau in chirie si nu pot modifica imobilul).

Problema mea ar fi vecinul de langa care a sesizat zgomotul prin peretii laterali, iar acolo nu prea am o solutie ce nu implica modificari aduse imobilului.

Va multumesc inca o data pentru informatii si am sa inchid thread-ul ca deja cred ca l-am dus cam off-topic.
Multumesc pentru informatii, m-am gandit la un loc de repetitii, dar as prefera sa repet la domiciliu, acesta fiind rostul tobelor electronice, mai ales daca ascult la casti si nu la monitor.

Ca un exemplu de sunet generat de fetele de toba pe care le am ar fi urmatorul:
[ link extern ]

Acesta nu ar trebui sa se propulseze asa usor prin pereti, blocul fiind de tip monolit.
Salut,

Am achizitionat un set de tobe electronice (m-am gandit la vecini) si locuiesc intr-o garsoniera la etajul 3. Sunetul generat de modulul de tobe il ascult in casti, dar vecinii din lateral au reclamat ca sunt deranjati de zgomotul generat de bataile in fetele de toba (am avut geamul deschis dar nu se auzea mai tare decat masinile de pe strada).
In legea nr.61 din 27 septembrie 1991 nu sunt specificate ore de liniste, dar nici nu este definit zgomotul maxim admis (in decibeli) pentru articolul 2 aliniat 28 si 29:
28) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de
zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
29) tulburarea linistii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin
producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect
ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile
persoanelor juridice situate în imobile cu destinatia de locuinte sau în
imediata vecinatate a acestora;


Voi incerca sa gasesc o solutie prin mutarea tobelor in alt colt al camerei si repetarea cu geamurile inchise (nu pot izola fonic garsoniera deoarece stau in chirie). De asemenea voi incerca sa discut si cu vecinii cu pricina mai in detaliu cand sunt in toane mai bune, poate ajungem la o solutie amicala.

In cazul in care nu voi reusi sa ajung la rezolvarea acestei situatii as proceda in felul urmator: Masor intensitatea sunetului generat de bataile in fetele de toba si daca este sub nivelul prevazut de lege voi repeta in alte intervale orare decat cele de liniste stabilite de asociatia de locatari. Aceasta nu mi se pare o solutie optima deoarece nu doresc nici sa-mi deranjez vecinii si nici sa renunt la o pasiune ce implica multa practica.

Va rog sa ma ajutati cu orice sfat si un raspuns la urmatoarele intrebari:
1. Care este limita maxim admisa de zgomot in decibeli?
2. Daca aceasta limita nu este definita, cum as putea sa procedez?

Va multumesc anticipat.