avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate lyteon

Activitate lyteon

Răspuns la discuția Deschidere PFA
Acordul trebuie dat prin notariat sau se poate face un contract de comodat sub semnatura privata ? In cazul in care se poate face contract de comodat sub semnatra privata , trebuie facut doar intre PFA si bunica mea sau sunt necesare doua contracte : PFA - bunica ,
Pfa - mine? Multumesc
Discuție Deschidere PFA
Buna seara.

Anul trecut am incheiat un contract de intretinere intre mine si bunica mea prin care ea mi-a cedat apartamentul in schimbul ingrijirii ei.In CF sunt trecut eu cu cota de 100% dar apar clauzele de intretinere si de uzufruct viager.Intrebarea mea este: imi pot deschide PFA fara acordul ei sau este necesar un contract intre mine si bunica mea ?

Multumesc.
Multumesc pentru raspuns !
Buna ziua.

In urma cu 5 ani un cetatean pakistanez a intrat pe teritoriul Italiei.Dupa ce i-a expirat viza el a continuat sa stea in Italia si a fost prins.Pentru a nu fi trimis inapoi el a declarat ca este refugiat politic iar italienii l-au lasat sa stea pe teritoriul Italiei.Din acel moment el lucreaza cu contract de munca legal,plateste taxe statului italian are apartament inchiriat, nu a avut in nici un fel probleme cu politia, nici macar o amenda.
A angajat un avocat care sa se ocupe de toate actele necesare permisului de sedere, dar cu toate acestea italienii il tot amana si nu vor sa ii acorde permisul de sedere in Italia invocand diferete motive.Fara acest permis, daca paraseste Italia, nu se mai poate intoarce niciodata in Italia.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra este ca in cazul in care el nu va primi permisul de sedere daca exista vreo modalitate de al aduce in Romania,legal,pentru ai face acte ca apoi sa se poata intoarce in Italia ?

Va multumesc.
In acest caz,pot solicita dovezi din partea agentului ? Trebuie neaparat sa-mi demonstrez nevinovatia sau trebuie sa mi se demonstreze vinovatia? Pot profita de vancata judecatoreasca ?
In data de 10.06.2011 ma deplasam spre casa.Cand am virat dreapta pe o strada, am oprit la trecerea de pietoni pentru ca treceau un grup de oameni,dupa care mi-am continuat drumul.La 100 m m-a oprit un agent pe motiv ca nu am acordat prioritate pe trecerea de pietoni unei batrane.Mentionez ca strada respectiva are 2 benzi pe sens iar batrana se afla pe refugiul dintre cele doua sensuri si ca in masina cu mine a fost prietena mea care ,la randul ei, nu a vazut pe nimeni sa traverseze strada.In procesul verbal am mentionat ca "in momentul in care am trecut peste trecere nu era pieton angajat in traversarea strazii".In procesul verbal nu este mentionata nici o proba video si nici un martor asistent.In data de 13.06.2011 voi depune contestatie.Am ceva sanse sa castig ? Va multumesc.