avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate krux

Activitate krux

Multumesc de raspunsul promt

detin urmatoarele documente:
- act de propietate " contract de donatie - prin notariat"
- carte funciara si extras de carte funciara
- schita imobil si Plan de amplasament imobil - Avizat de Oficiul de cadastru si geodezie.

*Unde se depune cererea?
*De unde se solicita certificatul de urbanism?
*Mai sunt necesare alte documnente inafara de cele enumerate?
Buna Ziua.
Detin o suprafata de teren de 1070 mp. Acesta este compus din 185 mp arabil si din 885 mp vie, terenul fiind in intravilanul orasului. Aceste detalii se regasesc si in cartea funciara eliberata in data de xx.10.2013.
Doresc sa scot acest teren din circuitul agricol si sa-l trec in curti/constructii, intrucat doresc sa-mi construiec o casa.
Este posibil acest lucru, daca da, va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat si documentele necesare.

Va multumesc din suflet!!!
au venit copii dupa niste documente ... dar nu si ce ma intereseaza pe mine, adica ce am scris anterior.

Documentatia pe care o voi solicita, in caz de nu va fi disponibila, ar trebui sa incline balanta catre mine.

Atata timp cat existau angajati care colectau bani in numele firmei de la agentii de asigurare parerea mea este ca termenii contractului nu au fost respectati, in prima instanta de firma si apoi de agentul de asigurari.

Iar pentru a demonstra faptul ca banii nu erau depusi de agentul de asigurare, am sa solicit ca toata documentatia privind depunerea sumelor atat timp cat a fost valabil contractul... adica pe 3 ani de zile
suma este de 1000 lei am gresit in postare.

Sunt sigur ca aveti dreptate in ceea ce spuneti. Dar as vrea sa ma prezint la primul termen sa vad cam cum se pune problema si sa cer mai multe lamuriri privind incasarea banilor deoarece agentul de asigurari nicio data pe durarea contractului un i-a depus personal la asigurator, ci venea un reprezentant de focsani si-i colecta. atunci sa vad semnatura cui este la momnetul depunerii banilor la Sediul societatii.
Avand in vedere acestea ma pot prevala de faptul ca, banii s-au dat la termen dar vina a fost a celui care colecta banii deoarece nu i-a depus la termen.
Buna ziua.
Vin la dumneavoastra cu urmatoarea problema pentru a-mi oferi solutii legale:

La data de 07.05.2012 am primit o instiintare de la un domn avocat ce reprezinta firma de asigurari ce ma instiinta ca un am respectat contractul prin care deveneam agent de asigurari, sunt bun de plata cu suma de 10000 lei.
Acesta ma informeaza ca la data de 03.09.2008 a avut loc un eveniment rutier ocazie cu care titularul unei asigurari emise de mine la data de 29.08.2008 s-a folosit de ea. Banii primiti de la clientul caruia i-am intocmit RCA-ul insa au fost depusi la data de 05.09.2008 la sediul central ar societatii de asigurari.
Problema este ca nu am depus banii in 72 de ore asa cum este precizat in contract, iar in acest timp a avut loc evenimentul rutier si din aceasta cauza eu trebuie sa platesc contravaloarea reparatieai auto avariat.

In acest caz se poate aplica Prescripţia dreptului de a cere executarea silită conform art 405 din Cod proc. civila? avand in vedere ca au tercut 4 ani de la data constatarii faptei pana la data instiintarii..

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare avand in vedere faptul ca nu mi se pare corect ca Firma de asigurari sa incaseze banii de pe RCA si tot pe mine sa ma puna sa platesc contravaloarea reparatiei auto, in calitate de agent de asigurari.

Deoarece as dori sa ma apar singur in instanta ce probe ar trebui sa strang pentru a ma apara?

cu respect,

Cosmin
Am inteles. Documentandu-ma mai bine am aflat (de la tatal meu, el fiind persoana in cauza) ca un anumit reprezentant al societatii de asigurari, venea si colecta banii incasati si politele RCA intocmite de agenti iar apoi le calcula pe loc comisionul, iar acesta la randul sau trebuia sa predea banii la sediul Central. Ina alte cuvinte banii treceau prin doua maini ca sa ajunga la destinatie. Banuiesc ca cel care preda banii si documentele la sediul central ii dadea pe semnatura si este raspunderea lui daca i-a dat mai tarziu decat termenul prevazut in contract.

in orice caz am sa citesc foarte bine contractul. Iar dupa aceea vin cu noi specificari
Buna ziua.
Vin la dumneavoastra cu urmatoarea problema pentru a-mi oferi solutii legale:

La data de 07.05.2012 am primit o instiintare de la un domn avocat ce reprezinta firma de asigurari [editat] ce ma instiinta ca un am respectat contractul prin care deveneam agent de asigurari, sunt bun de plata cu suma de 10000 lei.
Acesta ma informeaza ca la data de 03.09.2008 a avut loc un eveniment rutier ocazie cu care titularul unei asigurari emise de mine la data de 29.08.2008 s-a folosit de ea. Banii primiti de la clientul caruia i-am intocmit RCA-ul insa au fost depusi la data de 05.09.2008 la sediul central ar societatii de asigurari.
Problema este ca nu am depus banii in 72 de ore asa cum este precizat in contract, iar in acest timp a avut loc evenimentul rutier si din aceasta cauza eu trebuie sa platesc contravaloarea reparatieai auto avariat.

In acest caz se poate aplica Prescripţia dreptului de a cere executarea silită conform art 405 din Cod proc. civila? avand in vedere ca au tercut 4 ani de la data constatarii faptei pana la data instiintarii..

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare avand in vedere faptul ca nu mi se pare corect ca Firma de asigurari sa incaseze banii de pe RCA si tot pe mine sa ma puna sa platesc contravaloarea reparatiei auto, in calitate de agent de asigurari.

cu respect,

Cosmin

Răspuns la discuția disponibilizari politie
Din cate stiu sa vor organiza concursuri pentru a ramane pe post, concurs ce va si filmat.

in urma acestu concurs te poate da afra din serviciu? chiar daca nu ai avut sanctiuni disciplinare sau sa fi fost cercetat penal iar calificative numai de FB in ultimii 3 ani?