Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Scoaterea terenului din circuitul agricol (arabil si ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Scoaterea terenului din circuitul agricol (arabil si vie)

Buna Ziua.
Detin o suprafata de teren de 1070 mp. Acesta este compus din 185 mp arabil si din 885 mp vie, terenul fiind in intravilanul orasului. Aceste detalii se regasesc si in cartea funciara eliberata in data de xx.10.2013.
Doresc sa scot acest teren din circuitul agricol si sa-l trec in curti/constructii, intrucat doresc sa-mi construiec o casa.
Este posibil acest lucru, daca da, va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat si documentele necesare.

Va multumesc din suflet!!!
LA MULTI ANI!
NU ESTE CAZUL SA SCOATETI INTRAGA SUPRAFATA PE CARE O DETINETI.
SCOATETI DOAR SUPRAFATA PE CARE DORITI SA CONSTRUITI.
Pasii de urmat:
- cererea pentru aprobarea scoaterii din circuitul agricol, din partea beneficiarului sau a proprietarului, după caz;
- extrasul de carte funciară pentru informare şi copia actului de proprietate sau alt act de deţinere valabil încheiat (de exemplu: contract de concesiune, arenda, închiriere), însoţit de acordul proprietarului;
- documentaţia cadastrala;
- certificatul de urbanism, însoţit de planul de încadrare în zona şi de planul de situaţie în care se evidenţiază suprafeţele solicitate pentru scoaterea din circuitul agricol;
- avizul Administraţiei Naţionale a Îmbunătăţirilor Funciare.

Avizul Administraţiei Naţionale a Îmbunătăţirilor Funciare se eliberează în termen de cinci zile lucrătoare de la depunerea documentaţiei complete.

Documentaţia necesară pentru obţinerea aprobării de scoatere a terenurilor din circuitul agricol, situate în extravilan şi intravilan, de la direcţia pentru agricultură şi dezvoltare rurala se întocmeşte în trei exemplare.
Documentaţia pentru scoaterea definitivă sau temporară din circuitul agricol a terenurilor destinate construirii se depune la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara, care o avizează şi o înaintează spre aprobare Direcţiei pentru agricultura şi dezvoltare rurală care transmite proprietarului/beneficiarului decizia de aprobare.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
Multumesc de raspunsul promt

detin urmatoarele documente:
- act de propietate " contract de donatie - prin notariat"
- carte funciara si extras de carte funciara
- schita imobil si Plan de amplasament imobil - Avizat de Oficiul de cadastru si geodezie.

*Unde se depune cererea?
*De unde se solicita certificatul de urbanism?
*Mai sunt necesare alte documnente inafara de cele enumerate?
krux, utilizator