avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate ellysa22

Activitate ellysa22

Buna ziua,
am si eu o nelamurire in ceea ce priveste o dispozitie pentru curatela.
Matusa mea este persoana cu handicap, fara discernamant, si am fost trimisa de la Directia de asistenta sociala si handicap la Judecatorul de serviciu pentru a efectua formalitatile necesare obtinerii curatelei. De la Judecatorul de serviciu mi s-a spus ca trebuie sa formulez o cerere de chemare in instanta pentru stabilirea curatorului in persoana mea. Intrebarea mea este: Ce ar trebui sa contina aceasta cerere? Cum trebuie formulata?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am terminat facultatea anul acesta si imediat dupa mi-am infiintat o firma. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Pot beneficia de facilitatile oferite absolventilor la angajare daca ma angajez la propria firma fiind actionar unic?
2. O persoana care a terminat tot in 2011 facultatea si care a avut o firma deschisa cu aproximativ 2 ani inainte, firma la care nu a avut niciodata profit si pentru care momentan s-a realizat o hotarare de dizolvare judiciara, poate beneficia de facilitatile oferite absolventilor?
Mentionez ca m-am interesat in AJOFM din localitatea mea insa am primit doua raspunsuri diferite, ceea ce m-a determinat sa postez si aici.
Va multumesc!
Discuție plangere penala
Buna seara! Problema mea este urmatoarea: bunicii mei au ca vecini o familie cu un nivel scazut de educatie, cu un spirit de mahala, care in urma unor discutii legate de o fasie de pamant dintre case, au ajuns la amenintari si injurii zilnice. Au fost amenintati chiar si cu faptul ca intra noaptea peste ei in casa si ii omoara, si pe langa acest aspect, in fiecare zi le aduc injurii fie din curtea proprie, fie chiar in fata portii buniclor. Intrebarea este una fireasca si anume: ce se poate face inn acest sens? Nu mi se pare deloc in regula ca dupa o viata intreaga, acum la batranete sa stea cu frica atat ziua cat si noaptea....avand in vedere ca ei sunt 2 batranei, iar respectivii, atat el cat si ea sunt niste persoane foarte corpolente. Ce ne sfatuiti? Pentru ce anume ar trebui sa fac plangere penala? Si care ar fi finalitatea acesteia sau acestora?
Multumesc anticipat!