avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaaR

Activitate ElenaaR

Răspuns la discuția Accident rutier
Buna ziua!
Imi cer scuze pentru "intrarea" fortata in topic, insa am si eu o intrebare la dumneavoastra.
Sotul meu este intr-o situatie asemanatoare, doar ca in cazul nostru victima este mult mai grav ranita necesitand mai multe zile de spitalizare ( nu depasesc 60 totusi). Membrii familiei sustin momentan ca nu intentioneaza sa inainteze plangere penala, vor doar sa platim cheltuielile cu spitalizarea si alte cheltuieli care vor surveni ulterior. Intrebarea mea este urmatoarea: in cazul in care nu vom reusi sa tinem pasul cu toate sumele pe care ni le vor imputa si se va ajunge in instanta la plata de daune materiale si morale, ce se intampla daca nu avem cum sa platim acesti bani? Sotul meu poate merge la inchisoare? Mentionez ca el nu este angajat, doar eu lucrez si avem si o fetita de 4 ani.
Buna ziua!
Sunt in concediu crestere copil din noiembrie 2010 si as dori sa ma intorc la servici incepand cu ianuarie 2012. Seful meu mi-a spus ca nu doreste sa ma mai intorc deoarece conform noului cod al muncii nu mai este obligat sa ma primeasca. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!In urma cu 4 ani sotul meu a luat un credit de la BCR in valoare de aprox. 9000 lei pentru a-si ajuta fratele intr-o problema, fratele asumandu-si raspunderea de a plati lunar rata la banca.Ei bine, acesta a plecat din tara de mai bine de trei ani si refuza sa mai platesca rata. As dori sa stiu ce bunuri pot fi executate silit de catre banca, tinand cont ca sotul meu nu are nici un bun pe numele sau. Pot fi executate si bunuri care sunt pe numele meu, masina de exemplu? Mentionez ca in momentul in care sotul meu a facut creditul, nu eram casatoriti, insa masina am achizitionat-o in timpul casatoriei, doar ca este pe numele meu. Exista vreo modalitate legala de a-l obliga pe frate sa achite datoria?
Va multumesc!