avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate gicajuravle

Activitate gicajuravle

Discuție caut avocat
Doresc un avocat pentru :
In anul 2007 am dat concurs pentru membru vanator.Lam luat am platit am parcurs toate etapele.Din pacate am plecat in strainatate si nu am solicitat carnetul de membru permanent.
In 2018 am solicitat la AJVPS SUCEAVA inscrierea ca membru vanator,mi sa facut carnet de membru vanator am platit tot cotizatie ,garantie.Si AJVPS Suceava a cerut la Ministerul Apelor si padurilor eliberarea Carnetului de membru vanator permanent.A primit de la Minister raspuns ca din cauza unei ordonante date in 2009,nu exista baza legala de eliberare.
deci sant vanator doar cu banii dati si fara arma.
e de rasul curcilor
doresc un avocat care sa se ocupe de acest caz.
Răspuns la discuția teren vindut de doua ori
si totusi cum trebuie sa procedez ,merg pe civil sau penal,trebuie sa ma adresez unui avocat si sa deschid proces in instanta
Răspuns la discuția prescriere datorie card de credit
deci nu stiu daca s-ainstituit executare,nu am fost instiintat in nici un fel,si nu cred ca s-a instituit executare,am intrebat doar daca din contul respectiv unde trimiteam banii ,stiu sigur ca sau dus pentru plata rata,imprumut,dar nu stiu daca din acelasi cont au luat si pentru cardul de credit.,si intrebarea era daca se poate sa imi ia fara acordul meu din cont ?
Răspuns la discuția teren vindut de doua ori
nu am fcaut nimic cu acest teren toti m-au sfatuit ca o sa ma coste mai mult avocatii decit terenul si vinzatorului nici macar nu are ce sa ii ia executorul,intre timp am aflat istoria terenului ,al doilea cumparator la cumparat si a girat un imprumut in banca,normal nu a platit imprumutul,si banca la scos la vinzare,...ma minunez cite smecherii se pot face si s-au facut in romania si asta cu oamenii care sint pusi sa respecte legile ,ei sint cei care te invata cum sa le incalci ,notarii ,poate nu toti, dar sint majoritatea afaceristi...numai bani au in cap,vai de tarisoara noastra,o sa il plingem pe Ceausecu...
buna ziua
am si eu o intrebare ,sint plecat din tara de 4 ani si am avut un card de credit,cred ca ai era ceva de platit pe el,nefiind de gasit in tara nu stiu care este situatia cu acel card,mentionez ca eu am un cont de euro in romania unde am tot trimis bani ,si banca imi lua pentru o rata in banca,e posibil sa fii luat tot din contul ala si pentru cardul de credit,e normal ca banca sa iti ia din cont fara aceptul tau,ptr dobinda sau altceva ,rate,sau....penalizari,fara o hotarire executorie ....????
Răspuns la discuția teren vindut de doua ori
am cumparat cu contract de vinzare cumparare la notar .si cred .nu sint sigur ca acelasi notar a incheiat si a doua tranzactie
dar problema este ca al doilea cumparator la intabulat si la inscris in cf
Răspuns la discuția teren vindut de doua ori
ok,multumesc de raspuns nu prea stiu in ce consta aceasta dar o sa ma interesez
trebuie sa fac ceva
Răspuns la discuția teren vindut de doua ori
va multumesc pentru raspuns .ati putea sami spuneti pasiii pe care trebuie sai urmez .eu locuiesc in germania si nu sint la curent cu ...aceste proceduri
am cumparat un teren in anul 2002 cind nu se inregistra de notar in cf .nu iam facut intabulare fiindca am plecat din tara ,proprietarul a fost convins de un afacerist cu terenuri care stia situatia terenului sal il vinda.Acesta la vindut cu buna stiinta.Va rog sami spuneti ce pot sa fac daca mai pot recupera terenul.X-(