avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate eugen-c

Activitate eugen-c

Răspuns la discuția Delapidare, fals si uz de fals
Nu stiu daca are relevanta, insa am uitat sa mentionez, nu mai locuiesc in Romania de 5 ani.
Multumesc
Buna ziua,

Am fost chemat in judecata pt un dosar penal, este prima infatisare.

Fapta este de acum 10 ani.
Acum 2 ani am facut o intelegere cu firma pagubita sa restitui suma lunar insa situatia financiara nu mi a permis si am ajuns in aceasta etapa.

Mentionez ca este prima si ultima abatere.

Imi puteti da un sfat in vederea desfasurarii procesului?

Multumesc
Care sunt sansele unui castig in situatia in care s-a realizat o emisiune "reality show", in care prin montaj a fost stricata imaginea persoanelor participante?#-o
Buna ziua, am inteles ca martorul citat la un proces are dreptul sa primeasca cheltuielile de drum, cat si venituri pentru timpul pierdut pe holurile Judecatoriei. Cand si cum poate primi aceste drepturi, si mai ales de la cine?
Răspuns la discuția Retragere martor
legally_aid a scris:

Sigur este vorba despre citarea ca martor? Daca da, trebuie sa va prezentati...
Art. 188 C. pr. civila spune ca:
Impotriva martorului care lipseste la prima citare instanta poate emite mandat de aducere.
In pricinile urgente, se poate dispune aducerea martorilor cu mandat chiar la primul termen.
Daca, dupa mandatul de aducere, martorul nu se infatiseaza, instanta va putea pasi la judecata.
Instanta poate incuviinta ascultarea martorului la locuinta sa, cand acesta este impiedicat de a veni in instanta.






Sa inteleg ca poate veni cineva la mine? Nu poate cel care m-a propus sa ma si retraga?
Răspuns la discuția Retragere martor
se pare ca se poate
Buna ziua,
Am fost citata ca martor intr un proces civil, referitor la un apartament pe care l-am vandut. Noul proprietar nu se intelege cu vecina asupra unui bun comun pe care sunt acte si nu stiu de ce trebuiesc martori?!?!....Ideea este ca eu am un copil de 3 luni, si pe langa faptul ca nu vad cu ce pot ajuta, nu pot iesi pe frigul asta cu copilul dupa mine, il mai si alaptez, sa bat atata drum, sa nici nu fiu audiata ca eu stiu cine lipseste....cum pot face sa nu ma prezint?
Va multumesc!
Exista un termen de acoperire a prejudiciului, sau cum ma inteleg cu persoana pagubita?
Buna ziua,
Cazul meu este urmatorul: am lucrat la o firma, ca agent vanzari, unde am dat chitante clientilor pe sume reale, insa chitanta ce ramane in chitantier are sume mai mici, diferenta...nu mai spunem unde este.#-o Prejudiciul este de aproximativ 15.000 euro. Firma a depus plangere la politie, de unde am inteles ca daca sunt de acord sa platesc suma, dosarul nu va merge mai departe si nu se va pronunta pedeapsa cu inchisoarea. Insa nu am de unde sa platesc intreaga suma, exista posibilitatea sa o achit in transe/rate
Va multumesc anticipat pentru raspuns!