Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... delapidare, fals in inscrisuri sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

delapidare, fals in inscrisuri sub semnatura privata

Buna ziua,
Cazul meu este urmatorul: am lucrat la o firma, ca agent vanzari, unde am dat chitante clientilor pe sume reale, insa chitanta ce ramane in chitantier are sume mai mici, diferenta...nu mai spunem unde este.#-o Prejudiciul este de aproximativ 15.000 euro. Firma a depus plangere la politie, de unde am inteles ca daca sunt de acord sa platesc suma, dosarul nu va merge mai departe si nu se va pronunta pedeapsa cu inchisoarea. Insa nu am de unde sa platesc intreaga suma, exista posibilitatea sa o achit in transe/rate
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Da, exista si posibilitatea sa platiti in transe, dar pt acest lucru trebuie sa va intelegeti cu persoana pagubita. Daca reusiti sa apoperiti prejudiciul, intr-adevar nu veti primi o pedeapsa cu executare, adica inchisoare.
Exista un termen de acoperire a prejudiciului, sau cum ma inteleg cu persoana pagubita?