Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepurile martorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepurile martorului

Buna ziua, am inteles ca martorul citat la un proces are dreptul sa primeasca cheltuielile de drum, cat si venituri pentru timpul pierdut pe holurile Judecatoriei. Cand si cum poate primi aceste drepturi, si mai ales de la cine?
Stimate domn,

Prevederile legale incidente sunt următoarele:

Codul de procedură civilă
Art. 200

Martorul poate cere să i se plutească cheltuielile de drum şi să fie despăgubit după starea sau îndeletnicirea sa şi potrivit cu depărtarea domiciliului şi timpul pierdut.

Încheierea instanţei este executorie.

Partea care v-a propus va avansa aceste cheltuieli, urmând să le recupereze drept cheltuieli de judecată, dacă va câştiga procesul.

Cu stimă.