Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zi de munca platita normal?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zi de munca platita normal?

Buna ziua,as dori sa stiu daca in cazul in care am primit o citatie de la judecatorie,ziua de munca in cauza este zi platita normal?O sa-mi anunt sefii de serviciu verbal si o sa am si copie dupa citatie,nu?.Multumesc.
In conditiile art. 200 din Codul de procedura civila, persoana chemata in calitate de martor in fata unei instante civile poate cere sa i se plateasca cheltuielile de drum si sa fie despagubit dupa starea sau indeletnicirea sa si potrivit cu departarea domiciliului si timpul pierdut. (nelucrat).
Nici legea civila si nici legislatia muncii nu prevad proceduri speciale in acest sens cu privire la raportul de munca al martorului, avand in vedere ca timpul afectat depunerii marturiei nu depaseste de regula o zi.

Salariatul poate solicita angajatorului concediu fara plata sau invoire, urmand a recupera remuneratia neincasata prin incheierea instantei de judecata privitoare la despagubirea sa.
Am uitat sa scriu ca sunt citat in calitate de parat.Am facut intampinare cu o saptamana inaintea procesului si saptamana viitoare este procesul.