avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate cotiso_bv

Activitate cotiso_bv

Pai nu este o mare avere ce au de mostenit minorii, este vb despre o casa veche dintr-un sat oarecum izolat. Eventual ar putea fi platita partea ce se cuvine minorilor. Intrebarea era calea legala pt a putea fi facute actele in regula !!

gi-jane2 a scris:

sotia supravetuitoare este in varsta si doreste sa faca act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.

cu cine doreste ?
poate sa dea cat are dupa ce ia fiecare cat are de luat.
Dvs sunteti fiica si mama dvs vrea sa va dea dvs ? poate sa va dea cat ii apartine, nu si partea copiilor, mama lor nu vad de ce ar renunta in numele copiilor.


Parintele este de acord cu renuntarea, dar nu stie daca este legal posibil , intrucat nu este bunul lui !! Mama/sotia supravetuitoare este in varsta si doreste sa faca act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.... ( aici este problema, pt acest motiv este nevoie de renuntarea la partea cuvenita minorilor, ei neputand semna/da un acord )!
Copiii minori ai fratelui decedat, pot renunta la mostenire prin parintele supravetuitoir??
Multumesc frumos pt explicatiii !!
Dezbatere mostenire ! O familie constituita din 5 persoane, din care un fiu a decedat acum 6 ani ( era casatorit si avea 2 fii, care acum sunt minori), urmata la distanta de 4 ani de moartea tatalui, apoi moare si celalat frate. Sotia supravetuitoare doreste sa deschida succesiunea, care este cota care li se cuvine celor 2 persoane ramase in viata ( mama si fiica ). Este vb despre o casa de 80/mp+ curte de 0.13ha?!.
Multumesc !
Precizez faptul ca in perioada aceasta nu am platit impozitul la primarie , acesta in zona rurala pt suprafata in cauza este de doar 3 lei /an .
Multumesc !
Sunt sanse de castig ?
Buna ziua !
Acum 16 ani am achizitionat o bucata de teren de 38 mp, ptr care am facut o chitanta de mana cu 2 martori , vanzatorul dupa 5 luni a vandut cu clauza de intretinere toata suprafata de teren pe care o detinea si implicit si suprafata cumparata de mine . Noii proprietari au stiut de lucrul acesta si au zis ca o sa-mi faca ei acte pt. suprafata cumparata , lucru care nu s-a mai intamplat. Am inteles ca mi se poate recunoaste dreptul de propietate doar in instanta . Intrebarea este daca vecinii pot muta gardul cand vor , sau dupa pronuntarea unei hot. judecatoresti? Inca nu am introdus actiune in instanta .
Răspuns la discuția inmatriculare autoturism
Ce rost are sa faca toate demersurile pentru transcriere daca a vandut masina , urmand sa o inmatriculez pe numele meu. Mentionez ca detin toate actele inclusiv certificat fiscal !
Buna ziua !
Ma confrunt cu urmatoarea problema
Recent am cumparat o masina sh , cu toate actele cv/ cumparare , cartea de identitate a masiinii , certificatul de inmatriculare . Problema este ca fostul proprietar nu a facut transcrierea masinii pentru ca l-a randul sau a cumparat-o cu doar o luna in urma , apare doar pe cartea de identitate a masinii trecut nu si pe certificatul de inmatriculare . Pot avea probleme la transcrierea masinii pe numele meu ?