Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare autoturism

Buna ziua !
Ma confrunt cu urmatoarea problema
Recent am cumparat o masina sh , cu toate actele cv/ cumparare , cartea de identitate a masiinii , certificatul de inmatriculare . Problema este ca fostul proprietar nu a facut transcrierea masinii pentru ca l-a randul sau a cumparat-o cu doar o luna in urma , apare doar pe cartea de identitate a masinii trecut nu si pe certificatul de inmatriculare . Pot avea probleme la transcrierea masinii pe numele meu ?
Termenul legal prevazut pentru finalizare procedura inmatriculare vehicuil este de 30 zile de la data achizitiei
Puteti solutiona amiabil,solicitand vanzatorului sa finalizeze procedura de inmatriculare la serviciul evidenta auto-unde se pot intocmi si formalitatile de instrainare auto,astfel incat eventualele sanctiuni sa fie suportate de catre vanzator
Ce rost are sa faca toate demersurile pentru transcriere daca a vandut masina , urmand sa o inmatriculez pe numele meu. Mentionez ca detin toate actele inclusiv certificat fiscal !
Fişa de înmatriculare trebuie sa fie vizată la organul fiscal teritorial competent;
Fişă înmatriculare sau certificatul de atestare fiscala trebuie sa fie eliberat de organul fiscal teritorial competent al vanzatorului..
Daca acesta nu a inscris masina la taxe si impozite nu poate sa va inmaneze certificatul fiscal.
Daca va inmanat certificatul fiscal pe numele lui - din cate inteleg se pare ca da -, inseamna ca a facut acest lucru si totul este in regula.
Vanzatorul nu este obligat sa o si inmatriculeze la politie tinand cont ca a vandut-o in scut timp de la achizitie sub termenul de 30 zile.
E suficient sa o faceti dvs. direct pe numele dvs.. Dvs nu veti avea probleme la inmatriculare.
Gheorghe Florin, Consilier juridic