avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel_Petre

Activitate Daniel_Petre

Dar nu doresc o esalonare a datoriilor, doresc anularea datorie din anul 2006 raportata in anul 2007. Din spusele Celor e la ANAF ar trebui sa nu mai platesc, de accea vrea sa stiu daca pot face ceva in privinta asta si care este legea care imi spune ca dupa 5 ani datoria se prescrie si nu mai trebuie platita.
Buna ziua,

Am primit in cursul saptamani acesteia o somatie in care mi se aduce la cunoastinta ca am de plata pentru CAS o suma restanta din anul 2006 raportata in anul 2007 si o suma din anul 2007 raportata in anul 2008. Cuantumul fiind de 1310 lei + 1911 lei majorari si dobanzi. Pana in aceasta saptamana eu nu am avut cunostinta ca trebuie sa platesc acesta suma. Intradevar am avut venituri in acea perioada obtinute din conventi civile. In urma discutiilor cu cei de la ANAF am ajuns la concluzia ca suma restanta din anul 2006 raportata in anul 2007 nu ar trebui platita deoarece au trecut mai mult de 5 ani dar acestia mi-au spus ca nu pot face nimic ei si trebuie sa ma duc la CAS. Prima instiintare care apare in sistemul lor catre mine s-ar fi intamplat in data de 12.01.2013. dar eu atunci nu am primit nici o instiintare acasa prin posta ca am ceva de platit. Daca ma puteti ajuta Intrebarile mele sunt:
1. Care este legea care imi spune ca dupa 5 ani datoriile se prescriu si nu mai trebuie sa platesc veniturile din anul 2006? ce pot face in acest sens daca este adevarat?Daca trebuie sa fac o contestatie cine ma poate ajuta sa o intocmesc?
2. Ce pot face pentru a nu plati si majorarile pentru veniturile din anul 2007? exista vreo lege care sa imi permita sa nu platesc majorarile si dobanzile?





Răspuns la discuția Probleme cu proprietarul
nu am incheiat nici unu contract cu el
Buna seara. Am si eu o problema de elucidat. in urma cu 2 saptamani am vrut sa ma mut in chirie, am vorbit cu proprietarul si a urmat ca el in doua saptamani sa aranjeze casa. Acesta a impartit un living in doua camera prin utilizarea unor pereti falsi, toate bune, cand am vazut am vorbit cu el despre mobila si acesta a spus ca nu se ocupa de aceste lucruri,in cele din urma eu mi-am cumparat mobila pentru dormitor, cand a venit ziua sa ne mutam acesta nu mai facuse nimic in aceea camera, in urma acestora am vorbit cu el iar dupa aproape o saptamana camera arata la fel, in cele din urma am vrut sa imi iau mobila si s-a nu mai ma mut la el. Cand a venit vorba de plecat acesta nu mai vrea sa imi dea ceea ce este cumparat de mine pe motiv ca el a cumparat materiale pentru constructia peretelui fals solicitand o suma exagerata de bani daca vreau sa imi iau mobila de la el. Ce pot face eu in aceasta situati si cum o scot la capat cu acesta sa imi recuperez mobila? Mentionez ca am toate actele (chitante, bon fiscal si garantia toate pe numele meu) pentru mobila. Totodata cu acest om nu poti vorbi serios si nu poti sa ajungi la o intelegere pe cale amiabila.
Răspuns la discuția Insusirea bunului gasit
Da am predat telefonul, iar in procesul verbal nu spune nimic ca am vorbit cu proprietarul doar ca l-am predat in aceeasi si cand a fost intocmita plangerea. Si nu, nu am antecedente penale. Dar daca se va ajunge sa platesc amenda, asta inseamana ca mi se va intocmi si dosar penal sau va apare in cazier?
Buna seara, am si eu o mare problema, am gasit un telefon pe trotuar am scos cartela si am aruncat-o. Intre timp proprietarul a intrebat mai multe persoane daca a gasit un telefon iar cineva i-a spus ca eu m-am aplecat si am luat ceva de jos proprietarul m-a gasit iar eu am negat ca l-am gasit, aceasta a depus plangere la politie in cele din urma politia a ajuns la mine iar eu l-am predat politiei. Problema este ca proprietarul nu vrea sa isi retraga plangerea, intrebarea este ce fac eu acum si ce se poate intampla? Va rog un sfat.