avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate ssimona74

Activitate ssimona74

Buna ziua,



In cazul in care administratorul unei societati decedeaza iar mostenitorii legali nu
accepta mostenire societatea , ce se intampla cu contractele de munca ale angajatilor firmei respective? In cazul in care mostenitorii legali accepta mostenire firma , pe perioada derularii succesiunii cine semneaza actele?



Multumesc!
Răspuns la discuția lichidare firma
am platit suma de 88o la AFP dar acum mai apare o problema si anume impozitul forfetar .Daca societatea nu are active , cine plateste lichidatorul ? Pe notificarea pentru deschiderea procedurii de faliment scrie ca se propune un onorariu lunar de 1000 lei + 7% din incasari , exclusiv TVA din averea debitoarei. La ce sa ne asteptam ?
Răspuns la discuția lichidare firma
Multumesc pentru raspunsuri .
As mai avea o intrebare : in anul 2006 dupa ce asociatul ridica toti banii din cont nu se mai intocmeste nici un act contabil . La lichidator trebuie dusa si ultima balanta si intrebarea mea ar fi daca ar fi bine sa se mai intocmeasca inca o balanta pentru ca sa nu mai apara sold la ct.5121 . Cum priveste un lichidator ,( care sunt consecintele) faptul ca asociatul si-a ridicat in 2006 toti banii din cont ? Daca nu mai sunt bani nici in cont si nici in casierie , cine plateste onorariul lichidatorului?
Răspuns la discuția lichidare firma
Societatea se afla in lichidare pe legea 85/2006 , la fisc societatea apare cu o datorie la impozitul pe veniturile microintreprinderilor care astazi se ridica la suma de 880 lei (inclusiv majorari si penalitati), datorie care este calculata in mod eronat , zic eu, de catre administratia financiara . Dar din pacate nu s-a reglat la timp fisa pe platitor si nu stiu acum ce se mai poate face .
Societatea a fost instiintata de aceste datorii in fiecare an, de atunci pana in prezent ,in mod normal trebuia reglata fisa pe platitor ,
dar nu s-a facut . Acum oare se mai poate face ceva?
Buna seara ,

O societate comerciala - microintreprindere - plateste in anul 2002 impozitul pe veniturile micro trimestrial asa cum prevede OG 24/26.07.2001 art.8 " plata impozitului se face in lei, trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a primei luni din trimestrul urmator " dar dintr-o eroare s-au depus declaratii lunare .pentru primele luni in care a avut activitate respectiv luna aprilie, mai, iunie 2002. Fiscul calculeaza penalitati si majorari pentru ca nu s-a platit lunar . Dupa parerea mea fiscul greseste, sau ma insel? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Răspuns la discuția lichidare firma
societatea mai poate depune declaratii acum, dupa ce s-a facut notificarea privind deschiderea procedurii de faliment?
Buna ziua,


Ce se intampla in cazul unei societati comerciale (2 asociati) care este in lichidare , cu lichidator judiciar desemnat de Judecatorul sindic , iar ultima balanta de verificare 31.11.2005 arata cam asa :

ct.1012 sd.creditor 200
ct.1061 sd.creditor 40
ct.117 sd creditor 8725
ct.121 sd creditor 890
ct.129 sd debitor 40

ct.401 sd creditor 133
ct.411 sd debitor 1962
ct.5121 sd debitor 7210
ct.5311 sd debitor 776

bani in cont nu mai are pentru ca i-a scos in anul 2006 iar activitatate nu mai are din 2006. Ultimele situatii financiare depuse in 2005 .Cat de grava este aceasta situatie ca si-a ridicat banii din banca,( fara sa repartizeze profitul pe dividende , fara plata impozit dividende, fara depunere declaratii ) ?

Va multumesc!
Buna seara,
Am o nelamurire referitoare la recalcularea pensiei tatalui meu si as fi foarte bucuroasa daca m-ar ajuta cineva . Tatal meu a depus la Casa de Pensii o adeverinta din care rezulta anumite sporuri la salariu( pentru perioada anterioara datei de 01.04.2001) in vederea recalcularii pensiei.Adeverinta este eliberata de o arhiva care a preluat documentele societatii unde a lucrat tatal meu. Casa de Pensii nu recalculeaza pensia pe motiv ca adeverinta nu este insotita de copiile statelor de plata pentru perioada aferenta. Intrebarea mea este daca refuzul Casei de Pensii de a recalcula pensia este justificat si daca este justificat , care este temeiul legal? Arhiva care a eliberat adeverinta este in alta localitate si este destul de costisitor ca tatal meu sa se tot plimbe . Va multumesc!