avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaNed

Activitate IoanaNed

Revin cu informatii noi pe care le-am primit de la Agentia de Somaj: mi s-a spus ca nu pot intra in somaj deoarece contarctul a fost incheiat inainte sa intru in concediu crestere copil. Nu mi s-au dat mai multe explicatii, doar ca legea 76/2002 nu-mi permite acest lucru.
Va rog, daca stiti, lamuriti-ma daca au dreptate.

Multumesc
Firma la care am lucrat a intrat in insolventa in timp ce eram in concediu prenatal si mi-a incheiat contractul de munca la 1 luna dupa ce am nascut. Eu acum beneficiez de indemnizatie de crestere copil. Am optat pentru 1 an de concediu crestere copil. In Septembrie se termina concediul acesta, pot intra in somaj?
Cum se va calcula indemnizatia de somaj? Ma intereseaza sa stiu ce reprezinta in cazul meu
"media salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare"?

Norma mea de lucru a fost de 6 ore. Cum afecteaza aceasta calculul indemnizatiei de somaj?
Multumesc pentru raspuns
Si Daca ar fi avut o pauza de 20 de ani, ar ti trebuit de atunci si pana acum sa plateasca?
In 2010 s-a inscris la facultate din nou di avea atunci 26 de ani. Din acea perioada nu mai lucreaza si nici venit impozabil nu a avut. Deci acum nu e asigurat.
cei de la casa au spus Ba ca trebuie platit pe ultimii 6 ani, Ba ca doar perioada nelucrata, Ba ca mai trebuie si majorari platite.....
Exista un ordin sau ceva lege care sa ma lamureasca?
In perioada mai 2007-2010 a fost student si apoi angajat. Cat timp a fost angajat, adica pana in 2010, I s-au platit asigurarile de sanatate. Din 2010 nu a realizat venit impozabil - a inceput a 2 facultate.
Fratele meu nu mai lucreaza de 2 ani si vrem sa stim cum poate deveni asigurat, ce suma trebuie sa plateasca din urma. Am intrebat la cjas dar am primitive 3 raspunsuri diferite. Multumesc.
Multumesc
Firma nu mi-a platit concediile medicale (nu a cerut FNUASS rambursarea banilor pe concedii) si, conform OUG 158/2005, art 93 din normele de aplicare, pot fi preluata in plata din fondul FNUASS. Trebuie sa fac un dosar cu mai multe acte, printre care si acesta. Celelalte acte mi-au fost date de lichidator si nu stiu de ce nu mi l-a dat si pe acesta.
Firma la care am lucrat a intrat in insolventa in Iulie, iar in Septembrie am primit decizia de concediere de la lichidator (toti angajatii).

Daca firma a intrat in insolventa asta inseamna ca ea si-a incetat activitatea sau e o diferenta?

Cui ma adresez pentru: actul oficial care atesta inceperea procedurii de incetare a activitatii angajatorului (incheierea judecatorului sindic)?