avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate amol

Activitate amol

buna ziua va rog sa ma ajutati si pe mine cu rezolvarea unei probleme:am avut un logan in leasing la care am platit aprox.2 ani din 6ani dupa care nu am mai platit si masina a fost ridicata de cai de la leasing.Contractul a fost predat la o firma de recuperari -ei spun ca ar fi de plata 38000lei,daca nu se plateste intermen de 10 zile se executa silit.ce ma sfatuiti sa fac?va rog din suflet sa-mi raspundeti.va multumesc
Discuție leasing
am avut un contract de leasing pentru un logan din anul 2008.in urma neplatii ratelor contractul a fost reziliat si masina a fost ridicata in anul 2009.acum am primit o somatie de la o firma de recuperari prin care se zice ca am avea de plata 9000 de euro ce este de facut?(valoarea leasing logan 7500 de euro din care am platit 15 rate a cate 160euro plus un avans de 500 euro?
Răspuns la discuția datorie -card credit
pai a fost un card la [editat] din 2006(scadent 2008) si nu cred ca mai am graficul(daca l-am avut.nu mai tin minte.)mai am vreo sansa sa platesc mai putin(adica fara penalitati) s-au trebuie sa incep sa platesc
Răspuns la discuția datorie -card credit
pai eu de unde sa stiu care este suma corecta?probabil s-au calculat comision intarziere plata+dobanda datorata.si de ce spun ei ca atunci cand platesc sa prezint notificarea neaparat?
Răspuns la discuția datorie -card credit
eu am primit o notificare prin care banca cedeaza creanta firmei de recuperare dar a fost trimisa de firma de recuperare si nu de banca,ei spun ca eu trebuie sa depun banii intr-un cont al firmei de recuperare,ce pot face ei ca sa-si recupereze creantele si ce trebuie sa fac eu pentru a reduce din penalizari si dobanzi?(am inteles ca daca as incepe sa platesc inseamna ca sunt de acord cu suma spusa de ei)
Răspuns la discuția datorie -card credit
da,dar suma nu afost achitata.ultima plata prin 2009.suma a fost de 2000 ron iar acum trebuie sa platesc 4600ron(dobanzi +penalizari)cei de la recuperari au spus sa depun banii in contul lor,nu in cel al bancii.
buna ziua.am primit o somatie de plata de la o firma de recuperari creante privind un debit la o banca (un card expirat )9mentionez ca in urma unei cereri facuta catre biroul de credite eu figurez la ei cu sold zero-cont inchis.asta inseamna ca s-au stres creantele?ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția probleme firma recuperare
pai cei de la [editat] m-au mai sunat cred ca acum vreo doi ani si jumatate cred si am mai facut o plata atunci [undeva prin ianuarie 2009 dar nu stiu exact]spuneti-mi ce trebuie sa fac .sa merg la banca si sa discut cu ei [suma pe card e de 2400 lei si de plata acum 4100 lei]credeti ca este vreo sansa sa pot plati doar datoria fara penalitati ?
Răspuns la discuția probleme firma recuperare
va multumesc.dar cum as putea afla daca debitele s-au prescris?[scadenta a trecut demult]
BUNA ZIUA.AM O PROBLEME CU O FIRMA DE RECUPERARE CREANTE:AM 2CARDURI LA [editat] UNUL DIN12/05 CU SCADENTA IN 12/05 IAR UNUL DIN 07/06 CU SCADENTA 07/08.M-AU SUNAT CEI DE LA RECUPERARI SI MI-AU SPUS SA DEPUN IMEDIAT BANII CA ALTFEL MA DAU IN JUDECATA.AS DORI SA STIU IN CE MASURA POT PUNE EI PROPRIRE PE SALAR ,DACA DATORIILE S-AU PRESCRIS SI CE SA FAC EU.MENTIONEZ CA DE LA BANCA NU AM PRIMIT DECAT O HARTIE CU EXTRASELE DE CONT SI UNDEVA PE HARTIE SCRIE CEVA DE GENUL,,VANZARE CREANTE"[EU NU AM SEMNAT NIMIC]