avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate niculici2006

Activitate niculici2006

Nici eu nu intelegeam la ce se refera d-nul avocat, vis-a-vis de''cauze''.Ea a primit o citatie (divort) emisa la 20 iulie 2011 cu chemare in instanta la 13 oct 2011 , el cerand a obtine desfacerea casat din vina exclusiva a ei si rez a fost in defavoarea ei. Am platit un avocat dar nu a facut cine stie ce. A facut apel am luat alt avocat si in iunie parca dar 2012 a fost sigur,hotararea de divort a fost cu mentiunea am inteles din vina amandorura si a obtinut acea pensie de care va spuneam . Dar asta s-a intamplat pt ca a avut in instanta un certif medico legal in favoarea ei iar nici avocata lui nici el nu se asteptau la aceasta lucru. Poate a fost asul ei din maneca ,nu stiu ! Mereu o indemnam sa mearga la med-legal pt ca el era agresiv dar ii era rusine de oameni ,de lume dar m-am tibut de capul ei pana cand la urma a fost , o data ,dar bine ca a fost si atunci /. El profita de boala ei si chiar ii intrase in cap ei ce-i spunea el ca e grasa ,ca e urata, ca cine se uita la ea, etc , o jigea, o agresa fizic si el asa ii zicea mereu'' cine o sa te creada pe tine ?'' Si credeti-ma ca a frumusica si o finuta dar daca ii repeti continuu cuiva aceste chestii deja mintea incepe sa lucreze altfel si asta mai ales in cazul ei. Degeaba eram noi atente cum vorbeam cu ea si incercam sa o protejam de rele daca el ii acundea medic sa nu le ia cand ea treb sa le ia zilnic asta e medicatia de ani si ani , o agresa verbal, fizic si pana la urma si psihic , nu? Acum la ora 14,00 are loc acea informare la mediere cu amandoi avocatii si cu ei doi,sa vedem ce propunere au. Dar cred ca pana la urma daca i se ofera 6000-5500 accepta pt ca daca nu a lucrat.... dar macar cu pensia sa mearga mai departe. G, jane , multumesc !Eu sunt in Bucuresti ea in Mangalia. E cineva acolo care se mai poate baza de incredere. Referitor la ce ai spus anterior la inceput crede-ma ca fac tot ce pot. Cum traia ea asa cu 200 lei singura. Trimitem bani de mancare, plata lumina, intretinere , pachete mancare etc., De sarbatori vin e la noi sa nu fie singura si ca sa ii fie bine. Mai am o sora aici dar are si ea probl med de 2 ani, un neoplasm tinut sub obs si treb sa nu se supere sa nu o implic prea mult- noi vrb in locul ei ,eu am luat leg cu avocata am vrb ,pt ca ea se pierde, se consuma psihic. Din pacate la intretinere are vreo 8-9 mil datorie n-am reusit sa acoperim toate dat si eu sunt in somaj momentan. Asa ca eu ma incarc cu toata aceasta energie negativa , treb sa le protejez pe amandoua ...n-am incotro .Mi-e ciuda, credeti-ma , ca nu pot face si mai mult si ....nu merita asa ceva, cate minciuni s-au putut spune la divort ca a fost si afectata si din cauza asta. si pt ea chiar conta ''ce crede lumea ''. Chiar glumeam cu sora mea , spuneam ca macar cu o canapea sa plece din casa aia si ea, macar la atat sa aiba dreptul ! Multumesc si d-lui av Lascoschi pt rsp.
Multumesc pt raspunsuri . Credeam caci conteaza faptul ca daca din adolescenta are o asemenea boala fara drept de munca in fata legii are o justificare dar observ ca nu are nicio relevanta. Dar dupa divort si partaj poate obtine o pensie de intretinere? pt ca dupa divort a obtinut dar pe pe perioada doar de 1 an si aceea fiind de 300 lei deoarece am inteles ca pt pensie se face anual deoarece trebuie sa treaca , anual prin acea comisie medicala. Sau numai are dreptul? Multumesc frumos !
Va rog frumos daca aveti un raspuns pt mine. Sincer, vorbesc in numele unei surori care locuieste in provincie la mare si pt ca nu se poate descurca in astfel de probleme , am apelat eu la d-voastra in vederea unui raspuns, o parere dpdv profesional . Ea are 45 ani si la varsta de 21 ani cand a decedat mama noastra ea a facut un soc si din acel moment si pana in ziua de azi ea nu a lucrat deloc. Totul a inceput cu diverse psihoze pana la tulburari schizo afective tip accentuat si este pensionata pe caz de boala grad 2 fara drept de munca , acest diagnostic de cel putin peste 10 ani si are o pensie de 230 lei -acesta e venitul ei lunar . Da, asta ofera statul unui om fara ani in campul muncii cu un handicap fara drept de munca pt ca e o boala psihica si vorbim de o boala dobandita la varsta de 21 ani Nu stiu care e vina ei in societatea asta.Stim cu totii ca o astfel de boala nu se vindeca niciodata cu toate ca avand aceasta boala in viata de zi cu zi are parte si de momente si bune si rele ale bolii in sine. La 27 ani, in 1995 s-a casatorit . Sotul a stiut ca are probleme dar a spus ca tine f mult la ea si o iubeste. Sora mea era intr-adevar o frumusete si o finuta la 20 ani! In 2012 au divortat ,adica dupa aproape 17 ani -ea ramanand in casa si el s-a mutat undeva in apropiere. Nu au copii. Peste cateva zile va fi chemata la informare prin mediere pt ca el s-a hotarat recent sa faca partajul. Avocata lui i-a spus sorei mele ca el are o propunere , adica: sa-i dea 5500 euro si daca nu accepta merge in instanta si el cere 80% si ei ar vrea sa-i dea 20% pt ca nu a muncit. Oare vrea sa o sperie sa o intimideze sau cum ,ca nu inteleg? E posibil oare asa ceva? Oare poate avea castig de cauza in aceste circumstante ? Este vorba de un ap conf 3 parter de 31 mp ( acum daca nu ma insel pt ca nu mai exista confort 3 acestea sunt clasificae acum 2. Si mai putin de 18000 euro nu are cum sa faca.El ar vrea sa plece cu nimic , asta face de 2 ani, o terorizeaza oricum numai sa plece si el vrea sa vina el aici . De 2 luni ea sta fara curent in casa pt ca el a cerut debransare pt 1 an zile chiar daca ea a platit toate facturile la zi Normal, pe numele lui, ca doar el era titular la Enel. Si cum bine stiti la Enel se poate face contract doar pe un nume chiar daca sunt 2 proprietari cu aceleasi nume si drepturi. El a cerut ca dupa divort ea sa ramana la numele anterior ceea ce ea n-a putut face pt ca el a " furat "contractul casei. Da, e un smecher. Si uite asa ea a platit facturile la curent pe numele lui aproape 2 ani dar toate chitantele sunt la ea. el n-are o factura platita .A reclamat la OPC si i s-a spus sa faca alt contract pe numele ei iar cand a fost la Enel nici nu au vrut sa stea de vorba spunandu-i ca doar daca renunta titularul la contract poate face ea alt contract. A cerut sprijin la primarie sa rezolve problema cumva n-a facut nimeni nimic ca nu se poate. A facut 2-3 reclamatii la politie pt ca venea si o intimida si o ameninta spunandu-i ca asta e doar inceputul (el bea si f mult si era violent verbal si fizic exact de ce avea nevoie sora mea care trebuia sa suporte toate astea in paralel cu medicatia de zi cu zi) ii spunea ca in curand ii taie si apa si caldura ea avand subventie la caldura . I s-a dat nr de inregistrare la declaratii dar a doua zi cazul era clasat.. Si da ,pe timp de iarna i-a taiat si caldura -a oprit robinetul de la vana doar poate pleaca din casa de buna voie deci a incercat toate posibilitatile el ,sa o determine sa plece din casa. Asta e tara in care traim ! Trebuie sa mentionez ca sunt amandoi trecuti in contractul de vanzare cumparare al casei si daca nu ma insel el a fost chirias inainte de a obtine casa si e si cadru militar. Actul e datat din 1999 si exista un contract al ratelor lunare care e doar el mentionat aici ca titular care achita suma platibila avans si 2 ani rate in cadrul serviciului pe statul de plata dar cu toate acestea , jos in dreapta pe acest contract de achitare a ratelor sunt trecuti ca beneficiari amandoi. Si mai exista acea fisa tehnica de calcul a pretului de vanzare a locuintei si aici se specifica :construita din fondurile statului inainte de 1 ian 1977 in baza decretului lege 61 din 7 febr 1990. Va spune ceva aceasta lege?Credeti ca poate obtine legal 80% el? Ea are o justificare ca nu a lucrat. Exista o astfel de lege , stie el ceva sau o fi mers pe ideea ca sigur accepta si o sperie ca decat 3000 euro mai bine primeste 5000 . Sora mea spune ca poate unde a luat locuinta de la servici dar nu cred. Inainte era alt coleg al lui chirias, apoi a devenit el chirias si apoi au facut contractul casei impreuna iar vanzatorul locuintei e R.A.Gold. Are vreo relevanta acest lucru?? Imi vine greu sa cred ca astfel de oameni care poarta o astfel de cruce cum e sora mea sa fie niste victime abuzive ale societatii in cautarea dreptatii.Ii e teama ca daca refuza cei 5000 euro si el poate se bazeaza pe ceva anume si se merge in instanta ea are mai mult de pierdut .Dar cum este legea cu multe dedesubturi si multe intelesuri te poti astepta la orice. Eu o ajut cum pot dar nici eu numai stiu ce sa fac si nu stiu cum sa ma mai impart. Nu stiu cum rezista ea , pentru ca sunt prea multe de dus , a trecut prin multe si mai ales ca boala e pe fond afectiv si ....o termina !Scuze daca am insirat prea multe dar a trebuit sa descriu in detaliu, asta am simtit.Consider oportun ca in vederea unui raspuns sa va multumesc ! Nico
Buna seara! Este vorba de o casa la tara din bunici , parinti ..Bunicii au avut 3 fete : mama (care a decedat demult), matusa care locuia la tara si o alta matusa in strainatate. Matusa care locuia la tara a decedat recent si sotul ei (unchiul meu) a decedat acum 8 ani. Ei n-au avut copii.Eu mai am 3 surori. Pe titlul de proprietate sunt trecuta eu cu una din surori si matusa care a decedat.. Pe casa , este matusa care l-a trecut si pe unchiul meu. Eu nu pot face succesiunea dupa ea deoarece nu s-a facut succesiunea dupa el. Cine sunt mostenitorii de fapt si de drept si cine trebuie sa deschida succesiunea dupa el. Din partea lui in viata mai este doar un frate si o fiica din partea unui frate. .In acest caz eu pot deschide succesiunea dupa el? Mentionez ca el la momentul respectiv a lasat si un testament in favoarea matusii mele .Si succesiunea se poate deschide la tara, daca intre timp a decedat si ea? Intreb acest lucru deoarece el locuia de 20 ani la tara dar BI nu l-a schimbat, domiciliul il avea in Bucuresti,.A decedat la tara dar toate bunurile lui sunt la tara. Matusa avea domicilicul la tara . Va rog, astept un raspuns.Multumesc!
Imi cer scuze dar apelez la d-voastra pt lamurirea unor probleme si voi scrie mai in detaliu pt a intelege mai bine situatia. Deci pt cine are rabdare si in vederea unui raspuns va multumesc de la bun inceput. Este vorba de o casa la tara mostenire de la bunici deci din familie. Bunicii aveau 3 copii: mama care a decedat acum peste 20 ani, o alta sora a ei care s-a retras la casa de la tara si deci a plecat din Bucuresti si s-a stabilit la tara si o sora plecata si casatorita in Germania de peste 35 ani. Cea din Bucuresti dupa anii 90 s-a retras la tara ,a daramat casa si a construit alta pe acelasi loc cu autorizatie de constructie bineinteles . Pe autorizatia de constructie l-a trecut si pe sotul ei, adica pe unchiul meu dar cu specificatia ( pe certificatul de urbanism ca proprietar pe terenul construibil este ea nu el) . Pe titlul de proprietate intra si extravilan este trecuta matusa mea cea de la tara, eu si o sora de a mea (noi suntem 4 surori) . Unchiul meu are 7 frati din care in viata mai e doar unul ,doi copii ai lui, 2 nepoti de la alt frate decedat si fata unui frate in rest toti sunt decedati . Matusa nu a facut succesiune dupa sotul ei de 8 ani , acesta a decedat in 2004. Ea in sept- oct s-a imbolnavit (cancer), am adus-o in Bucuresti am operat-o si a mai trait ceva timp( de fapt fix 6 luni) . M-am implicat normal, m-am ocupat de ea de cand a avut probleme si pana la sfarsit iar in momentul de fata incerc sa scot la liman situatia si cu rezolvarea succesiuni;or pt ca sunt 2. Mai am 3 surori.... dar cum e fiecare, nu sunt bani , nu au timp si au si servici cu toate ca si eu sunt in aceeasi situatie dar sunt cu constiinta impacata ca am facut tot ce-am putut pt ea si treb sa rezolvam in continuare ceea ce nu a dus ea la bun sfarsit. Revin : inainte de a deceda mi-a facut procura sa incep succesiunea eu dupa sotul ei dar intre timp a decedat la sf lui aprilie si acum o iau de la capat. Ei nu au avut copii. Sotul ei mai e trecut si pe titlul de proprietate de la parintii lui (teren), este trecut el , un frate de al lui decedat inaintea lui si cel care mai este in viata. Dupa anii 90 a cumparat si pamant de la cineva de la tara.Toate acestea sunt trecute in certif de atestare fiscala pe care l-am obtinut de la tara si care l-am obtinut pe loc si acelasi certif de atest fiscala obtinut in Buc dureaza aproape 30 zile pana il obtin. Este a treia oara cand incerc sa obtin acest act din Buc . Prima oara mi l-a eliberat dar nu in timp util, a doua oara dupa 25 zile m-am prezentat la taxe si impozite sa spun ca nu am primit nimic si mi s-a spus sa stau linistita ca ajunge sunt 30 zile de asteptare mi s-a spus si nici in ziua de azi n-a sosit si intre timp a decedat si matusa si asta e a treia oara si i-am rugat sa incerce sa mi-l emita mai repede pt ca de fapt imi dau o adev precum n-a avut nimic nici bunuri imobile nici mobile in Buc . Din acest motiv am lasat la dosar copie dupa prima adev pt a demonstra ca am mai obtinut-o o data dar nu o vreau decat reactualizata si poate nu mai aspept 30 zile . Cam asa stau treburile . Sotul matusii mele a decedat la tara dar nu si-a schimbat buletinul aproape 15 ani. Ea si-a schimbat buletinul. Am consultat mai multi notari dar toti mi-au dat raspunsuri diferite la intrebarile mele cu actele pe masa lasand sa se inteleaga ca legea este interpretabila si fiecare cu viziunea si optica lui. De aceea am considerat oportun sa va relatez problema mea. Unii imi spun ca se cere anexa 24, altii nu, dar eu vreau sa o am oricum sa n-am vreo surpriza . .Intrebarea mea este cine poate deschide succesiunea dupa unchiul meu de fapt si de drept. Pt ca as vrea sa o deschid eu, am acest drept nu? pt ca daca ar trebui sa o deschida fratele lui n-ar face-o niciodata, cei de la tara multi gandesc altfel si nu vor, stau asa toata viata.Si acum daca matusa mea a decedat in aprilie 2012 in urma lui si daca nu am apucat sa fac succesiunea dupa el cat a fost ea in viata cui ii revin bunurile lui? Ma refer la un teren cumparat de el dupa anii 90 si titlul de proprietate pe care e trecut el si 2 frati ai lui unul decedat si unul in viata. De fapt cine treb sa se prezinte la succesiunea facuta dupa el ? La succesiuneea dupa ea stiu ca numai intre noi si matusa din afara se rezola si nu mai trebuie nici procura de la cea plecata din tara asa mi s-a spus. El a lasat si un testament in favoarea ei scris de mana dar nu stiu ce valoarea are acesta. Fratele cel in viata al unchiului meu a spus ca el nu are nicio pretentie acolo dar ,stiti cum e ! Asta spunea cand era ea in viata si asta ne-a spus el si cand a decedat matusa , acum poate gandeste altfel pt ca daca traia ea si facea succesiunea dupa sot ii reveneau ei bunurile lui dar acum ca a decedat nu mai e acelasi lucru pt ca initial asta era ideea : daca ea apuca sa faca succesiunea dupa el, ea ceda in favoarea lor a familiei lui si ei in favoarea lor. Succesiunea mi s-a spus ca dupa el se face in Buc pt ca aici a avut ultimul domiciliu nu conteaza unde a decedat . Recent am consultat un notar si mi-a spus ca in cazul in care ea a decedat dupa el si numai in cazul acesta pot face amandoua succesiuni la tara. Doar asa .Atunci m-am bucurat pt ca nu mai umblu de colo colo mereu .Dar am intrebat: si e posibil sa merg la tara la un notar si sa ma trimita la Buc pt succesiunea facuta dupa el si pt ea succesiunea sa o fac la tara? pt ca nu stiu ce sa mai cred !? . Si mi s-a spus : DA , e posibil ,fiecare (cum am spus mai sus) cu viziunea si optica lui de profesie ca notar, asa mi s-a raspuns. Atunci n-am mai inteles nimic. Pt ca nu pot face succesiunea dupa ea daca nu e facuta dupa el mai intai. Matusa mea din Germania mi-a trimis un act de cedare mostenire in favoarea mea pt ca spune ca eu m-am ocupat de ea si tot eu incerc sa ma ocup si de acte in continuare. Aici mi s-a spus ca acest act e ok dar treb apostilat si mai am nevoie de certificatul ei de nastere si de casatorie ,copii am inteles si supralegalizate. Acum eu va intreb pe d-voastra ,sigur trebuie supralegalizate aceste copii sau apostilate? sa n-am iar vreo surpriza. Tin sa precizez ca ea certificat de nastere numai are de aprox 35 ani de cand a plecat din tara si i s-a retinut in Constanta unde era atunci ea la momentul respectiv , i s-a retinut definitiv, asa era atunci. Fara acesta pot rezolva ? Odata ce si si pe cel de casatorie scrie numele de fata anterior si unde s-a nascut? Pt ca asa banuiesc ca scrie.Si acesta treb sa fie si in germana si in romana si renuntarea la mostenire deasemenea,nu? Si pe cel de casatorie sa se mentioneze ca n-au existat alte casatorii precedente?. Si in momentul succesiunii dupa matusa ,de fapt in acel moment as putea la randul meu sa cedez si eu si celorlalte surori ceea ce-mi cedeaza mie matusa mea sa impart la randul meu si lor ? Pt ca am o sora care in ruptul capului nu concepe ca matusa sa cedeze in favoarea mea asta e dorinta matusii mele . Ea vrea sa cedeze in favoarea tuturor, asa considera ea normal, asa vede problema. Nu s-a implicat cu nimic dar are pretentia sa obtina ceva ce nu-i al ei , probabil vrea sa le dau si lor ce-mi cedeaza mie matusa asa e normal zice ea.Nu sunt fraiera,pana la urma as face-o si pe asta pt ca stiti cum este de implicat nu se implica nimeni dar toti au ceva de reprosat si de cerut drepturi, astia-s oamenii -se cred neindreptatiti intotdeauna , nu stau sa cantareasca lucrurile deloc si nu inteleg ca au dreptul la ce e al lor nu la ce nu e al lor.! Si eu am constiinta si nu mi-e frica decat de D-zeu pt ca bine fac cat cuprinde dar rau nu pot face si nu le judec eu pt asta ! Vreau sa intreb daca sora de care spuneam acum in momentul succesiunii refuza sa semneze dreptul ei de mostenire drept pe care il avem fiecare din noi .Se poate definitiva succesiunea in acest caz sau nu? Pt ca o cred in stare de asa ceva , e vesnic nemultumita si ca razbunare ca-mi cedeaza mie matusa sa nu mai semneze nimic adica sa refuze sa semneze. Asta e logica ei. Cam la ce suma s-ar ridica aceste succesiuni ? Intreb sa am cat de cat idee la ce sa ma astept in contextul in care masa succesorala cuprinde casa caramida 1994 in supr 96 mp cu val impozabila de 41.299 lei , anexa lemn in supr de 45 mp construita in 1991 cu val imp 2187 lei in indiviziune cu sotia decedata dupa el (matusa) . teren intravilan cumparat in supr de 180 mp in 1995 .Titlul de proprietete unde figureaza si el la teren de la casa lui parinteasca de 1 ha, 6400 mp total din care intravilan 4760 mp ( pt constructii )1250 mp si extravilan 1640 in indiviziune cu matusa deci, iar matusa decedata si eu cu una din surori care suntem trecute pe titlul de proprietate (teren) unde e construita si casa de la tara aici sunt 2 ha, 9400 mp total, adica intravilan 1703 mp (pt constructii 915 mp) si extravilan 7697 mp. In speranta ca toate acestea au fost relatate si nu v-am plictisit puteti sa ma lamuriti va rog? Ma repet, multumesc !
Buna seara ! Am o problema, si anume ma ocup de o succesiune pe care trebuia sa o dezbata o matusa de a mea in urma decesului sotului ei . Pt acest lucru am o procura pt a deschide succesiunea dar si o alta procura pt a obtine acea anexa 24 despre care se tot vorbeste dar multa lume nu a auzit. Sotul ei a decedat acum 8 ani si ea acum are un cancer si nu se stie ce se poate intampla. Pe titlul de proprietate este trecuta matusa mea, eu si o sora de a mea noi fiind nepoatele . Doar noi mai suntem din partea ei . Sotul ei a fost trecut de ea doar pe autorizatia de constructie adica pe casa dar pamnatul extra si intravilan este trecut pe numele noastre: eu, matusa si sora. Dar pe rol nu exista numele lui ci numai ea(la tara ma refer , unde a locuit si el). Si casa a fost a bunicilor nostri din partea matusii si a mamei care nu mai este demult printre noi. Problema e ca ea si el au locuit ultimii 20 ani la tara dar el nu si-a schimbat buletinul timp de 20 de ani si decesul lui a avut loc la tara, dar ultimul domiciliu in cartea de identitate a fost Bucuresti. Doar ea si-a schimbat domiciliul si C.I. la tara. El are 7 frati din care doar 1 mai traieste si care la randul lor au sau n-au copii sau nepoti sau nu mai exista nici fratii si nici copiii lor. Am fost zilele trecute la tara si am scris o cerere pt primaria dintr-un sat al jud Teleorman unde locuieste matusa mea pt a obtine duplicat ale certif de deces ale celor de care nu mai stim nimic si primarul refuza sa dea aceste acte duplicat din arhiva nu stiu daca poate fii normal acest lucru chiar si specificand faptul ca ne treb pt deschid succesiunii. Acum nu stiu acel certif de atestare fiscala am inteles ca treb eliberat de Directia taxe si imp unde a avut ultimul domiciliu adica Bucuresti ceea ce am si facut si am inteles ca mi se va elibera de fapt o adeverinta care substituie acest certificat si asta pt ca nu figureaza nici cu bunuri mobile si imobile. Intrebarea mea e daca acest certificat de atestare fiscala trebuie sa -l obtin cumva si de la tara locul unde a stat ultimii 20 ani sau nu? Acea anexa 24 va fii elib de primaria de care apartine de sector in urma obtinerii acelui certif de atest fiscala am inteles si pt acea anexa 24 treb sa ma prezint cu acel titlu de proprietate si alte acte aici sau acestea treb numai la notar in momentul succesiunii? Pt ca am intalnit persoane in domeniul juridic care unele mi-au spus ca n-am nevoie de nicio anexa 24 sau dimpotriva si nu stiu ce sa mai zic. Daca apuc si fac succesiunea cat e ea in viata si daca mai apuca sa faca un contract de vanzare cumpararare intre mine si ea pt cadastru e nevoie iar de acea anexa 24 pt ca asa am inteles. ?Mentiomez ca ea nu are copii ci doar pe noi si e de datoria noastra sa ne ocupam de ea indiferent de ce va hotara D-zeu sa se intample. Si am auzit ca de la 1 martie cine nu a facut succesiunea la termen se va considera succesiune vacanta. Ce inseamna acest lucru? Astept un raspuns, multumesc si o seara buna !
Buna seara! Va rog ,am nevoie de ceva informatii.Am o sora (casatorita de 17 ani) in Mangalia , acum are 43 ani si la 21 ani a facut un soc(avea grija de mama care la acel moment avea cancer si luni de zile a stat langa ea si a renuntat chiar si la scoala in acea perioada). Ideea e ca din acel moment a inceput sa aiba niste probleme de natura psihica- nu a suportat decesul mamei dar asta s-a intamplat !.Initial a inceput cu o psihoza discordanta pe fond afectiv si in momentul de fata e pensionata pe caz de boala grad ll accentuat cu o pensie sub 230 lei daca nu mai putin- cu diagnostic schizofrenie. De peste 20 ani ia medicatia zilnic, spala, gateste face piata , se comporta normal doar ca , cateodata mai face cate o criza. Stiu f bine ca aceste persoane nu trebuiesc jignite, terorizate fizic sau psihic- dimpotriva treb protejate pt ca de multe ori nu pot avea grija de ei singuri.. De lucrat nu a lucrat decat f putin pt ca boala o are de la varsta de 21 ani. A incercat din cand in cand dar nu s-a putut ; puteam sa-i explic eu mult si bine ca nu e adevarat ca totul se intampla numai in mintea ei.. spunea ca vorbeste lumea de la munca despre ea, auzea voci etc si asta insemna ca se apropia o criza astea erau manifestarile.. S-a casatorit , sotul ei a iubit-o f mult era foarte frumoasa si inteligenta si acesta s-a casatorit cu ea in aceste conditii stiind f bine ce probleme are. Totul a fost bine pana cand acum cativa ani cand a inceput sa o jigneasca f urat, sa o loveasca si stia cum sa loveasca sa nu ramana semne . O teroriza fizic si psihic , ii ascundea medicamentele sa nu le mai ia, dar acestea pt ea sunt vitale , nu poate intrerupe tratamentul Orice ii dadeam ei ,ca ii trimiteam haine, de toate, ca nu isi permitea el i le rupea, le taia cu foarfeca nu cumva sa beneficieze ea de ceva sa aiba ea ceva si pt ca nu merita ca nu munceste asa ii spunea! M-am suparat pe ea de multe ori pt ca ii spuneam sa mearga la medico-legal mereu de cate ori o lovea dar spunea ca nu are bani si ca ii e si rusine de ce zice lumea ca vecinii aud , vad.... si el ii repeta mereu ca;; rufele se spala doar in familie''. Ea mult timp nu mi-a spus nimic si asta de frica lui. Dar problema este ca el a facut multe.....dar numai in casa fara martori. Ea a chemat politia de mai multe ori dar nu prea s-a rez nimic- ca de , cam asa e pe la noi ! Iar el profita de faptul ca problema e la ea : adica e nebuna, ii spunea asta mereu- avea grija sa-i repete continuu, ca stiti- e si asta o tehnica de a teroriza omul, asa avea el grija de ea. Si tot timpul ii spunea ca pe ea cine o va crede? Ea a presupus ca el are pe cineva pt ca s-a schimbat total iar ea era geloasa sau nu stiu , poate a facut o obsesie vis-a-vis de el ca altfel nu-mi explic.,sau poate a devenit dependenta de el , obisnuiinta nu stiu dar cert e ca unui om cu o boala psihica nu-i repeti la culcare deasupra patului ,,omoara-te, omoara-te, cand te omori odata?'' sau ea sa faca tratament pt probleme psihice si el sa-i dea pumni in cap ca n-o mai suporta el ca asa i-a venit lui sau ca barbatul daca are chef isi calca si femeia in picioare, sau ca asa face el cand bea. Repet, ea tine f bine boala in frau, e f constiincioasa si isi ia medicatia ,este activa dar sa nu aiba contact cu multa lume in jur , se poarta normal, chiar ma mir ca a trecut peste divort. pt ca in toamna el a dat divort si i-a spus de la inceput ca poate ea sa faca ce ar face ca ii arata el ei ca nu va fii divortul in favoarea ei si nu m-ar mira acum dar cred ca cu un telefon simplu dat de fratele sau cu mare influenta a rezolvat benefic in favoarea lui. Imi cer scuze ca spun asa ceva dar e inuman si cred ca nici legal n-ar putea fii sa dai in acest caz o hotarare judecatoreasca sa spui ca se pronunta divortul din vina exclusiva a ei , sa se specifice ca intr-adevar are o boala psihica dar ca n-a facut nimic sa salveze situatia, ca s-a complacut, ca nu a facut nimic pt ea, ca mananca ciocolata f rar(da , a intrebat-o daca consuma ciocolata la proces si ea a zis ca ar manca dar nu-si permite decat rar), ca bea cafea(dar n-au specificat ca fara cofeina ci la modul general cafea).Nu stiu, dar cum poti spune ca un om cu o boala psihica in spate si pe care o duce toata viata asa, pt ca prin natura bolii ei depinde mereu de cineva si multe persoane cred ca stiu ce vreau sa spun, poate fii acuzata din vina exclusiva a ei? Dumnezeule , are o boala psihica - e de vina ca e bolnava ! eu asta inteleg, nu? Se specifica faptul ca el era violent verbal si fizic in hotararea jud dar asta a cantarit benefic tot in favoarea lui, n-a avut niciun impact la proces si faptul ca bea f des si ei ii era teama de el pt ca o ameninta sa nu spuna ce probleme are ea cu el pana cand ea n-a mai rezistat! Si ca avea pe cineva pe la servici pt ca el e cadru militar (si intr-adevar ,sora stia ce spune pt ca la 2 saptamani dupa divort s-a mutat aproape totusi de casa si sta cu acea persoana cu chirie). Se specifica faptul ca ea, sora, nu poate lucra pentru ca e pensionata pe caz de boala grad 2 accentuat si are o capacitate de randament de 30% in campul muncii si cu toate acestea el castiga divortul si scapa de ea cu o pensie de 200 lei .luna doar pe 1 an de zile si atat. Si totul s-a terminat..In societate el era ca o pisica dar in casa era ca un leu stiti vorba aia! ..Nu stiu , ideea e ca el cred ca s-a bazat ca o sa castige procesul invocand f mult si pus accent pe gelozia ei, dar credeti-ma asta la ea cred ca e obsesie. sau poate singurul ei sprijin insemna el pt ea nu stiu, si doar nu erau casatoriti de doar cativa ani!. Dar un om normal nu mai pate iubi pe cineva care tortureaza fizic , psihic si verbal, intr-adevar aici are ea o problema. Acesta cred ca a fost asul lui din maneca si ca...........a jucat mult teatru si a facut pe victima.Si ghinionul ei, ca n-a avut multe probe pt ca ce se intampla era acolo in casa, ca el nu era fraier sa o faca cu martori si cand aveau discutii ii lua telefonul si ii inchidea usa sa nu cumva sa dea de stire cuiva, o izola impotriva vointei ei ............ Vreau sa va intreb ce presupune apelul si recursul pt ca treb facut ceva , nu putem lasa asa situatia- nu mi se pare nici legal ,etic sau moral hotararea data- e ceva in neregula aici !!!! El indiferent de moment : ca atunci sau acum, cred ca s-a bazat f mult pe faptul ca nu are niciun ban si nu-si permite un divort sau recurs ea. Dar eu cu o alta sora care stam aici in Buc(si care si ea are nevoie de mine intr-un fel sau altul(de cateva luni ( pt ca are tot o forma de cancer si nu mai stiu cum sa mai fac) . Noi incercam sa o ajutam cum putem, suntem si la distanta , asta e. Si sa gasim si un avocat pt ca am vrea sa-l schimbam pe primul, nu ni se pare ca a facut ce treb, nu a cerut o expertiza med in favoarea ei sa dovedeasca in mod cert problemele medicale si ditamai dosarul medical numai cu internari si iesiri din spital de peste 15 ani.nu au contat ! II tot spunea sa stea linistita ca o sa fie bine sau sa-l sune ea pe el cand primeste prin posta hotararea. Ea trebuia sa-l tina la curent pe avocat. Da asa e...Problema e ca in Mangalia e orasul mic si avocati mai putini si nu prea ai posibilitatea sa ii schimbi din banalul motiv ca : sa nu iasa discutii intre ei , sa nu se puna rau unii cu altii. Nu stiu, sunt eu absurda? Sa fii avocat inseamna concurenta, asta-i jobul! Imi cer scuze dar a trebuit sa scriu in detaliu, pt a va exprima parerea si chiar astept un raspuns Va multumesc! Si ce presupune acel recurs si apel in general dar si ca pret. Se analizeaza dosarul si se da un verdict la C-ta am auzit sau exista un proces care implica iar martori ceva? Mai e util in acest caz o dovada de la medico-legal dupa divort dar inainte de a primi hotararea prin posta cu mentiunea concluzii: lovituri in zona occipitala cu un obiect dur dar nu necesita spitalizare?. Si......poate pleca de acasa el asa cum a si facut dar luand in lipsa ei mai multe obiexte electronice si de uz casnic etc atata timp cat nu s-a facut un partaj dar s-a pronuntat divortul ?Nu stiu dar cred ca mizeaza f mult el pe faptul ca ea nu se poate descurca nici pe plan material si nicicum altfel si uite asa el sta foarte linistit! Multumesc pt rabdare si o zi buna va doresc!