avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate tenis2

Activitate tenis2

Răspuns la discuția Suspendarea judecarii cauzei
Buna ziua,
Ca parte in proces sunt pârât. Judecarea cauzei s-a suspendat in luna mai 2012. Daca reclamantul depune cerere de redeschidere ,voi fi obligat sa restitui diferenta de bani in cazul admiterii cererii(reclamanta a solicitat diminuarea pensiei de intretinere a minorului). Ce data se va lua in considerare ? cea initiala sau data depunerii cererii de repunere pe rol a cauzei?multumesc
Răspuns la discuția Suspendarea judecarii cauzei
Buna ziua,
Da,ca parte in proces sunt pârât. As vrea sa stiu în cât timp intervine perimarea( este vorba de diminuarea pensiei de intretinere a minorului). Multumesc
Daca partile nu s-au prezentat si judecarea cauzei a fost suspendata .,ce se intampla in continuare?La cat timp ,instanta declara procesul incheiat(daca niciuna din parti nu face recurs)
Avand in vedere ca veniturile parintelui care plateste pensia de intretinere, sunt fluctuante ,pot solicita modificarea cuantumului pensiei din 6 in 6 luni? Exista vreun termen intre hotararile judecatoresti?
As dori un model de cerere pentru majorarea pensiei de intretinere.Ce articol trebuie invocat?Multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu daca am drepul la unele bunurimateriale, banesti,in urma decesului tatalui meu.Mentionez ca parintii mei nu au fost casatoriti niciodata(tatal a platit pensia de intretinere).Tatal meu mai are doi copii mai mici decat mine(19, respectiv 21 ani) proveniti dintr-o relatie oficiala.Am fost informat de catre una dintre surori ca tatal meu, inainte de a deceda a facut acte de vanzare-cumparare pt cele 2 apartamente pe care le detinea in Bucuresti, pt casa bunicilor paterni.Si, toate celalalte bunuri( teren agricol,masina, utilaje, bijuterii)le-a trecut pe numele celor doua surori si al sotiei.Se poate contesta? Mentionez ca in afara pensiei de intretinere, nu am fost ajutat material sau moral.In 25 de ani, m-am intalnit cu tatal meu de 7-8ori.Legea specifica ca si copiii din afara casatoriei au aceleasi drepturi ca cei din familie. Mai pot face ceva daca totul este trecut doar pe numele surorilor si al sotiei tatalui.MUltumesc