Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia de intretinere

Avand in vedere ca veniturile parintelui care plateste pensia de intretinere, sunt fluctuante ,pot solicita modificarea cuantumului pensiei din 6 in 6 luni? Exista vreun termen intre hotararile judecatoresti?
Puteti solicita printr-o noua actiune in justitie sa se stabilesca obligativitatea platii pensiei de intretinere ca procent din venitul efectiv realizat si atunci nu mai faceti actiune din 6 in 6 luni pt actualizarea nivelului pensiei.