avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate chitaru

Activitate chitaru

Buna ziua,
Am mare rugaminte la dumneavoastra care sunteti niste profesionisti si m-ati mai ajutat,sa imi dati un sfat.
I sa facut mamei mele un cont pe facebok in bataie de joc.Cum pot afla cine la facut si cum va plati aceasta persoana in facta legii.
Va multumesc anticipat si am rugamintea sa ma ajutati deoarece ma durut enorm aceasta bataie de joc.
Cu stima Raluca Chitaru
Este pe forum un avocat din Bacau?Daca da imi pute-ti da nr dumnealui de tel pe privat?Multumesc tuturor pentru raspunsurile date.Daca mai sunt alte persoane care au aceasta situatie si vor sa ne impartaseasca cum au rezolvat(ce pasi au urmat la judecatorie ce piedici au intalnit etc),astept mesajele dumneavoastra cu interes..
Stima.
Va multumes din poata inima pentru raspunsurile voastre promte.Dar nu am inteles la ce va referiti cand folositi termenul de mediator este termen folosit pentru un avocat.?
Buna seara,
Va rog sa ne ajutati in legatura cu o problema a fratelului meu.
Este casatorit dar s-a despartit de sotia sa adica a parasit domiciulul.Din casatorie a rezultat o fetita,care fratele meu nu se poate bucura de fetita lui de 2 ani deoarece familia sotiei si sotia nu doreste sa o lasa cu tatal ei macar in vacante.Dorim sa o luam in luna august sa stea si cu noi familia de pe tata,si am dori sa ne indrumati cum sa procedam pe cale legala ca fetita sa stea macar o saptamana cu noi.
Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.
Stima.
Buna ziua,
Parintii mei au facut o casa in timp ce ierau casatoriti.Dupa o perioada ei s-au divortat dar nu au facut partaj pe aceasta casa.Desi pamantul a fost cumparat in timpul casatoriei,si casa construita tot in timpul casatoriei,mama nu a fost trecuta in actul de cumparare a pamantului.
Acum tatal meu a decedat.A ramas aceasta casa care initial e pe numele lui,dar actele sunt in neregula.In primul rand au fost pierdute si cand sa le facem primaria nu mai avea nici un act al casei in arhiva,cu timpul am reusit sa obtinem un pretitlu de proprietate cam asa se numeste,pentruca au zis ca mai intai vine acest act apoi vine titlu original,dar de 2 ani ne chinuim si titlu nu a mai venit.
Problema mea e mai complicata si sper a ma ajuta-ti cu cateva pareri pentru ca apoi sa apelez la un avocat.
Au trecut 8 luni de la moartea tatalui meu,eu nici nu am accepta nici nu am refuzat aceasta mostenire..Mai vreau sa adaug ca tata mai are o fiica din prima casatorie.
Eu am 3 rate la banci garantate doar cu salariu ,cu care am probleme,nu mai reusesc sa fac fata.Am ramas fara servici pt-ca in Barlad e foarte greu si nu reusesc sa-mi achit ratele.
Doresc sa stiu daca in aceasta situatie avand in vedere ca nu sunt acte la casa,mama si sora mea(care cred ca si ea are dreptul) sunt mostenitoare,banca poate scoate casa la licitatie?