avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate andnow?

Activitate andnow?

Am primit o decizie irevocabila a Curtii de Apel care da drept de servitute temporara de un an vecinilor mei pe scara si veranda imobilului meu pe motivul timpului necesar pentru a obtine autorizatii si a-si construi scara de acces proprie. In fapt in acest moment ei intra in apartamentul lor pe terenul, scara, veranda si holul de la etaj al imobilului meu. Considerati ca pot bloca accesul lor prin holul casei mele pe baza acestei decizii ?
Buna ziua,
Am avut o aut. de constr. pe un imobil monument istoric; termenul ei a expirat inainte de finalizarea lucrarilor. Am solicitat un nou certificat de urbanism pentru "finalizarea lucrarilor incepute prin aut.nr...:"si am depus toata documentatia pentru eliberarea unei noi aut. de construire. Va rog sfatuiti-ma daca sunt obligata ca pentru aceleasi lucrari sa platesc din nou taxa autorizare construire.
Multumesc !
Buna ziua,
Am primit o decizie de la o curte de apel prin care se instituie o servitute de trecere temporara cu piciorul prin casa mea desi expertizele din dosar aratau posibilitatea vecinilor de a crea acces separat si precizau ca nu se impune servitute de trecere. Casa vecinilor si curtea alaturata ei au iesire la calea publica. Deci s-a instituit o servitute temporara fara proba tehnica care sa instituie servitutea sau sa precizeze traseul de servitute. S-a instituit servitute pentru un an ca sa fie obtinute avizele pentru constructia unei scari noi de acces insa fara a se retine ca parte integranta a deciziei vreuna din cele doua expertize de constructii care aratau variantele posibile de construire a scarii. Nu am intalnit o situatie asemanatoare in cazuistica judiciara pentru servitute de trecere temporara. Ori sunt intrunite atributiile unei servituti ori nu sunt. Fie definitiva fie temporara. Consider ca nu s-a respectat art. 616 cod civil si vreau sa trimit cazul la CEDO. Am inteles ca la CEDO un proces dureaza cinci ani. Cunoasteti mai de data recenta care-i procedura pentru CEDO ? Credeti ca sunt indreptatita sa trimit acest caz la CEDO ? Multumesc si va doresc o zi buna !