Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa autorizatie construire
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa autorizatie construire

Buna ziua,
Am avut o aut. de constr. pe un imobil monument istoric; termenul ei a expirat inainte de finalizarea lucrarilor. Am solicitat un nou certificat de urbanism pentru "finalizarea lucrarilor incepute prin aut.nr...:"si am depus toata documentatia pentru eliberarea unei noi aut. de construire. Va rog sfatuiti-ma daca sunt obligata ca pentru aceleasi lucrari sa platesc din nou taxa autorizare construire.
Multumesc !
Aveati posibilitatea prelungirii valabilitatii Autorizatiei, solicitand acest lucru la Primarie cu minim 15 zile inainte, si platind 30% din valoarea taxei initiale.
Daca autorizatia a expirat, veti plati din nou integral aceasta taxa la o valoare actualizata(806 lei/mp x mp construiti x coeficient zona x 0,5%)
Faptul ca imobilul este monument istoric nu are nici o relevanta in aceasta ecuatie.
doina_manuela, utilizator