avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate cgoras

Activitate cgoras

Buna ziua,

Am o prietena care este in Africa si care ar dori sa vina sa urmeze facultatea in Romania. Stiti cumva unde as putea sa gasesc pasii necesari ca sa o pot ajuta sa vina aici din toamna? Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția Salariu si ajutor de somaj
Multumesc mult pentru ajutor! Va asigur de tot respectul meu!
Am angajat cu contract pe durata nedeterminata 8 ore/zi o persoana care era la data angajarii in somaj. Acum primeste si salariu, dar si 30% din ajutorul de somaj. Din pacate, estimez o perioada mai complicata din punct de vedere financiar pentru firma. Intrebarea mea este: Pot sa-i propun angajatului un act aditional ca sa ii reduc numarul de ore/zi si sa-si pastreze si cei 30% din somaj? Care este numarul minim de ore/zi care sa-i permita persoanei sa-si pastreze cei 30%? Trebuie sa ramana contract pe durata nedeterminata? Pot sa il trimit in concediu fara plata, o luna-doua? N-as vrea sa-i complic viata dar, trebuie sa ma asigur ca vom avea bani sa-i achitam salariu si darile la stat. Exista vreun act normativ unde sa gasesc informatiile acestea? Va rog mult sa ma sfatuiti cum sa fac!
Parerea mea este ca situatia in care va aflati este cea mai buna din toate: ati fost invinuit pe nedrept, verificat si gasit in regula.
Oricum in ochii celorlalti, acel individ e intr-o ureche.
Nu am experienta prea mare in instante, dar din cata am, despagubirile sunt mici, se poate sa va coste mai mult avocatul. Nu suntem in America. Puteti merge in instanta la sedinta de judecata, ca sunt publice si veti vedea acolo ce despagubiri se dau in general.
Chiar daca castigati in instanta, nu e sigur ca o sa vedeti vreodata acei bani, inculpatul poate sa faca rost de o hartie absolut legala din care sa rezulte ca nu are venituri sau proprietati pe numele lui.
Dumneavoastra spuneti ca e traficant - atata timp cat nu a fost condamnat pentru asta, dvs. puteti fi dat in judecata pentru stricarea imaginii sale.
Mai mult, daca inculpatul face parte din lumea interlopa, va puteti confrunta cu excaladarea conflictului. S-ar putea ca dvs. sa iesiti mult mai prost dupa aceasta aventura.
Parerea mea este sa va concentrati energia pe lucruri mai profitabile si cu risc mai mic.
Buna ziua,
As avea nevoie de informatii legate de incadrarea in munca a persoanelor care au iesit din perioada de somaj, sunt apte de munca si nu au nici un statut pe piata muncii. Exista facilitati pentru angajatori? Care sunt pasii ce trebuie urmati si documentele necesare? Va multumesc anticipat pentru ajutor!