avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate floana

Activitate floana

Cred ca nu ati inteles bine mesajul meu. Nu am fost inregistrata la fortele de munca, deoarece mi-am dat demisia si daca iti dai demisia nu beneficiezi de somaj.

Nu este vorba de lucru la negru, cand m-am ref la" a fi inregistrat la fortele de munca" , m-am ref la faptul ca nu am mers sa ma i-a in evidenta ca somer fara contributie.
Sper ca acum ati inteles.
Buna ziua,


In luna mai 2011 am demisionat de la firma unde lucram , nu am fost inregistrat la Fortele de munca , am avut o pauza de 5 luni fara niciun fel de venit si acum sunt angajata cu contract pe perioada determinata de 3 luni.
Daca nu se prelungeste contractul si se incheie de drept cf Legii, eu pot beneficia de ajutor de somaj?
Mentionez ca am o vechime in munca de 20 ani si nu am beneficiat niciodata de somaj.

Va multumesc!
Discuție Diploma licenta
Buna ziua,

Am rugamintea sa-mi spuneti ce este de facut in cazul cand o Universitate nu elibereaza diploma de licenta la timp.
Am sustinut examenul de licenta in 2009, in anul 2010 am mers la facultate sa-mi ridic diploma si de atunci in continuu m-i se spune ca nu a fost scrisa si urmeaza, deja au trecut mai mult de 2 ani si inca nu au fost scrise diplomele.
Nu stiu care este motivul si nici nu-l spun cei de la Universitate , de aceea va rog sa-mi spuneti care este procedura legala pentru a-mi obtine diploma de licenta.
Va multumesc anticipat!
Florina N
Răspuns la discuția Fisa post
Angajatorul ar trebuii sa stie foarte bine ce atributii si responsabilitati are de indeplinit respectivul muncitor, daca are nevoie de anumite autorizatii ( deoarece lucreaza sub presiune), etc cat despre restul rubricilor din fisa postului , sunt cam STAS, difera doar de la societate la societate.
Puteti folosii manualul de utilizare al respectivului utilaj , pentru unele atributii, intretinere, mentenanta, etc.
Succes!
Răspuns la discuția demisia
Va multumesc pentru raspuns.

In decizie scrie urmatorul lucru:
SC ... cu sediul .... reprezentat de .... , avand in vedere prevederile art. 79 al 4 ( incetarea contractului individual de munca prin demisie fara efectuarea preavizului ) din Codul Muncii
Decide:
art.1. Incepand cu data de 02.05.2011 inceteaza contractul nr........ al dnei.......
art.2 Prezenta decizie s-a intocmit in 2 exemplare dintre care un ex pt salariat si un exemplar pentru societate.


V-am relatat decizia exact cum este, altceva nu m-ai apre scris.

Multumesc!
Discuție demisia
Mi-am dat demisia( fara preaviz ) de la firma unde am lucrat. Decizia de incetare ( am primit-o cu posta acasa)
este cu data de 02.05.2011 cu art. 79 al 4. Dupa ce am primit ultima lichidarea (16 iunie), mi-am dat seama ca zilele de concediu aferente perioadei lucrate nu mi-au fost platite. Am trimis un mesaj administratorului firmei unde am lucrat si l-am rugat sa-mi plateasca zilele de concediu si raspunsul lui a fost " daca iti verifici decizia constati ca preavizul tau neplatit s-a incheiat in iunie si salariul pe luna iunie se ia in 12 iulie .Nu s-au facut salariile ."
Nu inteleg despre ce preaviz neplatit vorbeste, eu nu am auzit de asa ceva mai ales ca eu am decizia de incetare cu data de 02.05.2011 si altceva nu mai este specificat in ea.
Mentionez ca am avut functie de conducere.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine , daca este legal ceea ce mi-a raspuns?