avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmi7

Activitate Cosmi7

Va adresez urmatoarea intrebare: In situatia unui salariat care s-a aflat in somaj tehnic si din punc de vedere a CASS, din declaratia D 112 nu rezulta ca este asigurat, ce solutii trebuie sa aplice angajatorul pentru ca angajatii sai sa beneficieze de concedii medicale ?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediere colectiva
Multumesc frumos!
Buna seara,

In situatia unui salariat care si-a derulat activitatea in baza unui CIM cu durata de 8 ore/zi si care urmeaza sa primeasca notificare de preaviz, ca efect a concedierii colective, acesta poate beneficia de somaj in cazul in care mai are un contract de part time de 2 ore/zi?
Va multumesc pentru toate informatiile puse la dispozitie !
Chiar astazi am sunat la doua institutii publice judetene care gurverneaza asigurarile de sanatate si ambele mi-au spus ca in perioada somajului tehnic, nu se platesc concediile medicale ! Nu mi-au indicat nicio baza legala in acest sens!
Va multumesc!
Buna seara,

In contextul actual, somajul tehnic implica chestiuni juridice la care caut raspunsuri.
In primul rand :
- pe parcursul suspendarii CIM, conform art.52 lit c - Codul muncii, este posibil ca un salariat sa aduca concediu medical si sa fie platit corespunzator?
- ce cote nu se platesc in acest caz?
- somajut tehnic constituie vechime in munca?
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la aceste intrebari.
Va multumesc !
Răspuns la discuția Locul de munca in cadrul CIM
Multumesc frumos!
Buna seara,
Va adresez urmatoarea intrebare :
In cadul aceluiasi CIM, activitatea se poate desfasura atat la sediul angajatorului cat si la domiciliul angajatul, pe parcursul celor 40 ore/saptamana? Acest lucru poate fi negociat de catre cele doua parti, angajat si angajator?
Multumesc anticipat !
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un model de declaratie pentru angajator privind cifra de afaceri, agreat de catre CNPAS. Solicit acest lucru deoarece am fost sesizati ca declaratia depusa de noi nu corespunde cerintelor in vederea eliberarii formularului A1, intrucat nu a fost declarata valoarea procentula a cifrei de afaceri, pe teritoriul Romaniei.

Va multumesc anticipat!