avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1992 soluții astăzi
Forum Activitate fmaria

Activitate fmaria

Buna ziua,

Se poate construi o casa , prin programul "prima casa", pe un teren obtinut cu legea 15/2003?. Acorda bancile asemenea imprumut ?

Multumesc
Răspuns la discuția \\"amana cauza\\"
multumesc pentru raspunsuri:D
Buna ziua,

In urma unui proces de recuperare a unui imprumut acordat prin transfer bancar,la care partea debitoare nu s-a prezentat la nici un termen (au fost 6),instanta de doua saptamani spune: Solutie: Avand nevoie de timp pentru a delibera si in vederea depunerii concluziilor scrise amana pronuntarea la data de.........X-(Mentionez ca eu m-am prezentat la fiecare termen de judecata.De ce se tot amana pronuntarea sentintei?#-o
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
poate m-am exprimat gresit cu"incredintati" mai corect era: copii au locuinta stabila la mama.
Da,.. pensie s-a stabilit numai pentru tata avand in vedere ca, copii locuiesc cu mine(se presupune ca eu vin cu tot venitul meu pentru intretinerea copiilor)
Buna,eu am divortat in termenii noului Cod Civil,mai exact pe 05.octombrie.Avem doi copii minori si exercitam amandoi sotii" autoritatea parinteasca" pentru copii... adica, avem aceleasi drepturi asupra copiilor inclusiv acela de a iesi din tara fara acordul scris al celuilalt parinte(puteti iesi din tara fara acordul fostului sot si el deasemenea).Chiar daca am divortat conform noului Cod Civil copii mi-au fost incredintati mie iar tatal va plati pensie alimentara.Nu va mai speriati de termenul acesta "custodie comuna"...drepturile sunt aceleasi pentru ambii parinti
.Nu poate nimeni sa va interzica sa iesiti din tara cu copii.
Răspuns la discuția recuperare bani imprumutati
Multumesc pentru raspuns.
Cum pot recupera niste bani imprumutati prin transfer bancar?
Transferul bancar a fost facut cu titlu de imprumut dar....,nu se specifica nici o data de inapoiere a banilor.Au trecut 18 luni si as dori sa-i recuperez. Sa-l dau in judecata?:sorry:
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Discuție Custodie comuna
Buna ziua,as dori sa stiu ce presupune custodia comuna,conform noului Cod Civil?
Discuție divort
Buna ziua,am si eu cateva intrebari legate de bunurile care imi revin mie si copiilor dupa incheierea divortului.
-terenul pe care se afla casa este pe numele sotului
-Autorizatia de constructie eliberata in 1998 este pe numele sotului,casa fiind construita cu o firma de constructii.Casatoria noastra a avut loc in 2000. La finalizarea constructiei nu s-a facut un proces verbal de receptie,urma sa se faca in 2001,drept urmare nu exista un act de proprietate pe casa,nu exista o carte funciara a imobilului,nu s-a platit niciodata impozit la ea desi au trecut mai bine de 10 ani de la finalizare.Nu stiu care este valabilitatea Autorizatiei de constructie daca include data casatoriei noastre sau nu.
Din casatorie au rezultat doi copii,eu si copii locuim la adresa respectiva , sotul nu mai locuieste cu noi din octombrie 2010.Divortul va avea loc in octombrie 2011,iar copii imi vor fi incredintati mie(mamei)
Intrebari:
1. pot cere partaj pe casa?
2.pot invoca uzucapiunea extratabulara/10ani? cand?inainte de divort sau dupa?
3.unde pot cere o copie dupa AC eliberata de primaria sect.1?o pot cere eu chiar daca nu sunt trecuta in Autorizatie?
Multumesc anticipat!