Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare bani imprumutati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare bani imprumutati

Cum pot recupera niste bani imprumutati prin transfer bancar?
Transferul bancar a fost facut cu titlu de imprumut dar....,nu se specifica nici o data de inapoiere a banilor.Au trecut 18 luni si as dori sa-i recuperez. Sa-l dau in judecata?:sorry:
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Daca pe acel document bancar apare mentiunea ca banii au fost virati in contul acelei persoane cu titlu de imprumut, aveti o dovada scrisa cu privire la existenta acelui imprumut. Problema se va pune, in lipsa unui contract scris de imprumut, in ce priveste dovedirea celorlalte aspecte ale imprumutului - data scadentei, dobanda etc. Oricum inainte de a proceda la introducerea unei actiuni in instanta, va trebui sa notificati debitorul cu privire la plata acestei sume de bani. Poate va va raspunde la notificare, isi va recunoaste datoria, si in acest caz ca exista un inceput de dovada scrisa, si veti putea dovedi si cu alte mijloace de proba - interogatorii, martori, acest imprumut.
Multumesc pentru raspuns.