avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate livia456

Activitate livia456

Răspuns la discuția Copil lovit
M-am mai calmat un pic, in sensul ca voi recurge doar la o discutie fata in fata pentru a o auzi cum ma minte privindu-ma in ochi. Apoi il voi retrage de la acest optional.
Astazi am discutat cu educatoare care, evident, mi-a zis ca este o inventie a copilului :). Culmea e ca eu imi cred copilul si stiu ca acesta este un argument pe care il folosesc aceste persoane pentru a se apara.
Răspuns la discuția Copil lovit
Copilul il voi retrage cu siguranta de la acest optional. Am discutat cu el deja.
Voi vedea care este procedura si daca se face printr-o cerere adresata directorului. Daca nu, nu stiu cum sa procedez pentru ca vreau ca aceasta prsoana sa cunoasca si consecintele faptelor sale.
Ma gandesc ca cei din gradinita nu au nicio autoritate fata de aceste persoane.
Discuție Copil lovit
Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie.

Copilul meu este la o gradinita de stat. Aici participa la mai multe optionale. In una dintre orele de la un optional a fost lovit peste cap de catre doamna. Este prima data cand ma confrunt cu aceasta situatie. Vreau sa merg sa vorbesc cu aceasta, dar nu cred ca isi va asuma si va regreta ceea ce a facut deoarece din cate am inteles este ceva reflex. Ce ma sfatuiti sa mai fac in aceasta situatie, pentru ca nu vreau sa las fara a primi o mustrare.
Aceste optionale se fac cu persoane din afara gradinitei.
Răspuns la discuția Drepturile mamei singure
Va multumesc pentru timpul acordat.
Din pacate venitul meu depaseste si 530 lei/ persoana.

Ma puteti indruma care sunt pasii pentru obtinerea pensiei alimentare?
Răspuns la discuția Drepturile mamei singure
venitul meu este mai mare de 400 lei pentru a primi acei 70 lei pe care am inteles ca ii acorda statul.
voi intra pe link-uri. multumesc.

Nu ma refer neaparat la drepturile si sustinerea materiala a statului, ci si la implicarea sau consilierea din partea unor institutii.

Pur si simplu sa sustina si sa indrume o mama singura.
Răspuns la discuția Drepturile mamei singure
DahliaNoir a scris:

Nimic.
Si in multe familii biparentale venituri sunt limitate si ridica dificultati cand e vorba de cresterea copiilor. Se presupune ca atunci cand ati hotarat sa faceti un copil v-ati gandit si cum o sa-l intretineti.. fara sa va bazati pe ajutorul statului.




Nu stiu ce fel de om poate sa gandeasca asta, dar din pacate genul asta guverneaza si Romania.

In momentul in care iei decizia sa faci un copil nu poti sa prevezi sau sa te gandesti ca vei ajunge in diferite situatii urate. Altfel nu l-ai mai face.
Răspuns la discuția Drepturile mamei singure
alocatia de stat o iau si daca il cresc singura si daca nu. dar sincer, 40 de lei nu ma ajuta cu nimic.
Alte sustineri ale statului ma intereseaza deoarece salariul meu este insuficent pentru a-l putea creste pe cel mic.
Buna ziua,

sunt o mama singura. am un copilas minor. ce drepturi legale am pentru copil?
Mentionez ca am serviciu.
din cate am inteles nu are legatura cu acest lucru ci propunerea se face de cei de la risc.
am inteles ca este o practica uzuala si la alte banci.
Am depus cererea pentru obtinerea unui credit prin Prima Casa. De la banca mi s-a adus la cunostinta ca voi fi obligata sa primesc salariul intr-un cont al bancii respectiva. eu nu doresc acest lucru. mi s-a specificat ca mi se va refuza creditul daca nu sunt de acord. Este legal?